NATO zirvesi sürerken Rusya’dan Ukrayna’ya yoğun hava saldırısı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Litvanya’da düzenlenen zirvede NATO liderleriyle görüşmesine saatler kala Rusya, Kiev’e ve diğer şehirlere kamikaze tipi insansız hava araçlarıyla yeni saldırılar düzenledi.

Ukrayna hava kuvvetlerinin Telegram’dan yaptığı açıklamaya göre Rusya, gece boyu toplam 15 İran yapımı Shahed İHA’ları ile Ukrayna’ya saldırı düzenlerken, Ukrayna savunma güçleri bu İHA’ların 11’ini düşürdü.

Kiev’in güneydoğusundaki Cherkasy bölgesinin ordu komutanı Ihor Taburets, Telegram’dan yaptığı açıklamada İHA saldırıları sonucu yerleşim bölgesi dışındaki altyapı tesisinde çıkan yangında iki kişinin yaralandığını belirtti.

Rusya bir gün önce Odesa limanının güneyine ve Kiev’e 28 kamikaze tipi insansız hava aracıyla saldırı düzenlemişti. NATO liderleri Vilnius’taki zirvede görüşmek için toplanırken Kremlin bu zirveyi eleştirerek Moskova’nın kendi güvenliğini korumak için adım atacağını ifade etmişti.

UKRAYNA: BAHMUT’TA İLERLİYORUZ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, ordunun Bahmut şehrinin kuzey ve güneyindeki bazı mevzilerde kontrolü sağladığını bildirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Askeri Basın Merkezinin sosyal medya hesabından, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Andriy Kovalyov’un Bahmut yönündeki duruma ilişkin açıklaması paylaşıldı. Kovalyov, Ukrayna ordusunun Bahmut şehrinin kuzey ve güneyinde karşı taarruz operasyonlarını yürütmeye devam ettiğini belirterek, “Birliklerimiz, Bila Gora-Andriyivka ve Bila Gora-Kurdyumovka yönlerinin bazı yerlerinde başarı elde etti, üzerinde kontrol sağlanan mevzileri sağlamlaştırıyorlar” ifadesini kullandı.

Ukrayna askerlerinin, Rusların hedeflerine topçu ateşi açtığı ve karşı topçu önlemlerini aldığı bilgisini paylaşan Kovalyov, Rus birliklerinin güçlü direniş gösterdiğini, birliklerini konuşlandırdığını ve yedeklerini kullandığını kaydetti. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx