Kılıçlar çekildi

Mehtap Gökdemir – CHP’de gözler Parti Meclisi’nde bugün alınacak kurultay kararının ardından Genel Başkan adayı Özgür Özel’in Grup Başkanlığından istifa edip etmeyeceğine çevrildi.

CHP Parti Meclisi (PM) bugün yapacağı toplantıda kurultay tarihini belirleyecek. CHP’nin 38. Olağan Kurultayının 4-5 Kasım tarihlerinde yapılması planlanıyor. Özel adaylığını açıkladığı gün yaptığı basın toplantısında, “Biz görevimizi yetkiyi aldığımız grubumuza bağlılıkla bundan sonraki süreçte de sürdüreceğiz. Ancak resmi kurultay kararı alındığı gün tekrar bir değerlendirme yapacağız” demişti.

‘Kimseyi mağdur etmez’

Kılıçdaroğlu’na yakın partili kurmay, kurultay tarihi belli olduktan sonra Özel’in Grup Başkanlığından istifa etmesi gerektiğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Mağduriyet yaratmaya çalışıyor. Meclis Grubu ayrı bir parti mi? Ayrı bir partinin başkanı mı, öyle bir şey yok. Aday olduğunu açıkladığında ayrılması da gerekirdi. Geçmişte Bülent Ecevit, Muharrem İnce hepsi benzer şekilde ayrılmış. Ayrılmazsa bunun etik olmadığını delege bilir. Kemal Bey kimseyi mağdur etmez, kendi mağdur olmayı kabul eder.”

‘Zamanlama yanlış’

Partili kurmay Özel’in istifa etmemesi halinde nasıl bir yol izleneceğine ilişkin, “Kurultaydan önce bir şey yapılmaz. Asla bir girişimde bulunulmaz. Kurultaydan sonra Meclis Grubu gereğini yapar” görüşünü dile getirdi.

Özel’in kurultayda şansı olmadığını iddia eden partili kurmay, “Zamanlaması yanlış bir adaylık yaptı. Kemal Bey’den sonra aday olsaydı daha çok şansı olurdu. ‘Değişim’ diyorsun. Değişimse bunları dile getiren bir CHP Genel Başkan adayı olabilir. Ama hiç bunlar söylenmiyor. ‘Sen git ben oturacağım’. Kişisel baza oturturuluyor. Böyle bir değişim olması mümkün değil. CHP delegesi bunun görür” dedi.

Bir aday daha

Öte yandan genel başkanlık yarışına Ünal Karahasan’ın da katılacağı öğrenildi. Karahan, yarın Genel Merkez’de düzenleyeceği basın toplantısıyla adaylığını açıklayacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx