Dünya Kadın Yürüyüşü 25. yılında Türkiye’de buluşuyor

5 kıtadan 63 ülkeden kadınların 1998’de başlattığı en uzun yürüyüş, Dünya Kadın Yürüyüşü 13. Uluslararası Toplantısı Ankara’da yapılıyor. 6 gün sürecek program kapsamında 8 Ekim’de Tandoğan Meydanı’ndan AnıtPark’ta ‘Yaşamak için direniyor, değiştirmek için yürüyoruz!’ sloganıyla uluslararası yürüyüş düzenlenecek.

DKY ULUSLARARASI TEMSİLCİLİĞİ ANKARA’YA TAŞINDI

Dünya Kadın Yürüyüşü (DKY) (World March Of Women-WMW), yoksulluk ve kadına yönelik şiddete karşı dünyanın 5 kıtasından 63 ülkeden kadınların kurduğu uluslararası feminist bir hareket olarak örgütlenmeye 1998’de Kanada Kebek’te başladı.

2022 yılında Yıldız Temürtürkan’ın uluslararası koordinatör seçilmesiyle DKY uluslararası temsilciliği Türkiye’ye taşındı. Böylece DKY’nin 25. yılında 13. Uluslararası Toplantısı Ankara’da yapılıyor. Dünyanın her yerinde derinleşen ekonomik, sosyal, politik krizlerin en temel kadın haklarını tehdit ettiği koşullarda yapılan 13. Uluslararası Toplantı DKY’nin ilk toplantıdan sonraki en geniş katılımlı toplantısı. 5 kıta, 63 ülkeden 130 delege ile 6-12 Ekim arası 3 kıtanın kesişme noktası Türkiye’nin başkentinde buluşuyor.

Sermayenin tehdit ettiği yaşamın sürdürülebilirliğini sağlamak için feminist ekonomiyi savunan DKY’nin, ‘ulusötesi şirketlere karşı müştereklerin savunulması, feminist ekonomi, gıda egemenliği ve agroekoloji, bedensel ve cinsel özerklik, barış ve sivilleşmeden’ oluşan 4 çalışma başlığı bulunuyor.

JEHAN BARBUR, FINDIKLI KADIN KOROSU, AFRİKALI KADINLARIN DANS GÖSTERİLERİ…

Dünya Kadın Yürüyüşü 13. uluslararası toplantısının herkese açık etkinlikleri şöyle olacak: 6 Ekim I Panel: Bahriye Üçok’tan Günümüze: Dünyada Kadınların Laiklik Mücadelesi, 29 Ekim Kadınları Derneği ile birlikte yapılan panel Belediye-İş Konferans Salonunda yapılacak. Türkiye’den Şenal Sarıhan, Pakistan’dan Bushra Khaliq, Cezayir’den Şerifa Kheddar, Mali’den Nana Aicha Cisse’in katılacağı panelde Fransızca-İngilizce Türkçe simultane yapılacak.

7 Ekim I Kocatepe Kültür Merkezi’nde açılış töreniyle başlayacak DKY-WMW Oturumları tüm gün sürecek. Uluslararası Tabandan Feminist Hareket Olarak WMW’nin 25 Yıllık Tarihi, Bir Alternatif Olarak Feminist Ekonomi, Yaşam ve Sermaye oturumlarında Wilhelmina Trout (Güney Afrika), Emilia Castro (Quebec), Nana Aicha Cisse (Mali), Jean Enriquez (Filipinler, Luciana Alfaro (Bask Bölgesi), Sandra Moran (IFOS), Helena Zelic (Capiremov.org), Sonia Vidal (LVC), Iris Judith Baptista Gutérrez (Bolivya), Ariel Saleh, Amaia Perez Orosco, Emel Memiş (Türkiye), Emet Değirmenci (Türkiye), Cecília José Quitombe (Angola), Flormar İşçileri (Türkiye), Hanae Takahashi (Japonya), Ana Maria Suarez-Franco (Kolombiya, FIAN) gibi 5 kıtadan feministler buluşacak. Tüm gün İngilizce-Fransızca-İspanyolca-Türkçe simultane çeviri yapılacak.

8 Ekim I Saat 15.30’ta Tandoğan Meydanı’ndan AnıtPark’ta ‘Yaşamak için direniyor, değiştirmek için yürüyoruz!’ sloganıyla uluslararası yürüyüş yapılacak. Anıtpark’ta DKY’nin 25. yılını Jehan Barbur, Fındıklı Kadın Korosu, Afrikalı kadınların dans gösterileriyle kutlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx