Arpa ve buğday ölü fiyatına gidiyor

Yağışlardan dolayı bereket fışkıran tarlalarda çiftçi resmen kan ağlıyor. Acilen piyasa fiyatlarının TMO alım fiyatına yükselmesi için hububat alımında sanayici ve tüccarı teşvik edecek politikaların hayata geçirilmesi gerekiyor.

85 milyonun gıda arzını yakından ilgilendiren buğday gibi stratejik bir üründe yaşanan yangın çiftçiyi yakıp kavururken, bu yangını söndürmekle görevli başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı üç maymunu oynayarak, bütün sorumluluk hiçbir karar alıcı yetkisi bulunmayan TMO’ya yüklenmiş durumda.

AŞIRI TALEP YÜZÜNDEN RANDEVU SİSTEMİ İFLAS ETTİ

Milli gazete’den Saadettin İnan’ın özel haberine göre, Nisan ayının sonuna kadar yapılan öngörüsüz buğday ve arpa ithalatı artı, sanayici ve tüccarın finansmana ulaşamaması ve kredi maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı çiftçinin ürettiği buğday ve arpa elinde kaldı. Sanayici ve tüccar, büyük bir fırsatçılık yaparak çiftçinin elindeki ürününü ölü fiyatına alırken, TMO’da da aşırı talepten dolayı randevu sistemi iflas etmiş durumda.

Buğday üretiminde çiftçiye büyük zulüm! Bu yıl yağışlardan dolayı verimli bir hasat geçiren çiftçi, artan ürün bolluğuna sevinemedi. Verim artışı ve ürün bolluğu çiftçiye gelir artışı olarak değil, zulüm olarak geri döndü. Hububat hasadıyla birlikte bereket fışkıran tarlalar adeta yangın yerine dönerken, bu yangını söndürmekle sorumlu başta Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı çiftçiyi kaderine terk etmiş durumda.

BÜTÜN SORUMLULUK TMO’YA YÜKLENDİ

Hububat hasadında yaşanan yangının, sadece çiftçi boyutu değil, 85 milyonun gıda arzı başta olmak üzere, tarımsal üretim, imalat, ihracat, ithalat ve tüketici boyutu ile ülke ekonomisi için devasa bir önemi bulunmasına rağmen yaşanan sorun sadece bir genel müdürlüğün (TMO) üzerine yıkılarak çözüm bulunmaya çalışılıyor. TMO’nun karar alıcı bir kurum olmamasına rağmen bütün sorumluluğun genel müdürlüğün üzerine yıkılarak karar alıcı bakanlıkların (Tarım Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı) üç maymunu oynaması, Türkiye’nin tarımsal üretimini büyük bir tehlikeye atıyor.

CUMHURBAŞKANI’NIN AÇIKLADIĞI FİYAT PİYASADA İŞLEMİYOR

Hububat alım fiyatı 6 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmıştı. Buna göre ekmeklik buğday 8 bin 250 lira artı bin lira primle birlikte 9 bin 250 lira, arpa alım fiyatı da 7 bin lira artı 500 lira prim ile birlikte 7 bin 500 lira olacaktı. Ancak sanayici ve tüccarın çiftçiden bu fiyattan ürün almaması, bütün taleplerin TMO’ya yönelmesine neden olurken, TMO’nun da bu taleplere yetişememesinden dolayı, bereket fışkıran tarlalardan çiftçi feryatları yükselmeye başladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx