ABD’liler olası felakete milyon dolarlık hazırlık yapıyor

Soğuk savaşın ardından nükleer soykırım korkusuyla doğan çeşitli komplo teorileri, insanları kendileri ve aileleri için çeşitli önlemler almaya itiyor. Sürekli kriz ortamı, birçok “ortalama” ABD vatandaşını olası bir felakete aktif olarak hazırlanmaya teşvik ederek “hayatta kalma” sektörünün pazar payını artırıyor.

PANDEMİDE BELİRGİNLEŞTİ

160 bin dolarlık “Kıyamet Günü” kamyonları ve lüks sığınaklar gibi ürünler piyasayı doldururken, Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı verilerinin en son analizine göre, 2020’de 20 milyondan fazla Amerikalı, yani ABD’deki tüm hanelerin yaklaşık yüzde 7’si aktif bir acil durum planı yapıyordu. Dolabında konserve stoklayan, cephane depolayan ve tuvalet kâğıdı istifleyen bu milyonlarca kişi, ev kadınlarından multi-milyoner teknoloji gurularına kadar her çeşit kesimden insandan oluşuyor.

İngiltere merkezli Daily Mail haber sitesi de insanların felaketlerden korunmak için ne gibi önlemler aldığını araştırdı.

“KIYAMET KOPTUĞUNDA” SIĞINILACAK LİMAN

Güney Dakota’nın Black Hills bölgesinde, 575 adet sertleştirilmiş beton sığınak, “stratejik ve merkezi olarak Kuzey Amerika’nın en güvenli bölgelerinden birinde konumlanmış” 47 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor.

Yatırımcılar arasında Living Social’ın kurucu ortağı Aaron Batalion da var. İki milyon dolarlık sığınaklar, deniz seviyesinden 1,15 metre yükseklikte ve en yakın “bilinen” askeri hedeflerden 161 km uzakta.

İlk olarak 1942’de Fort Igloo olarak bilinen bir ordu mühimmat deposu olarak inşa edilen sığınaklar, Kaliforniya merkezli şirket Vivos’un web sitesine göre, 2017’de ailelerini “kıyamet koptuğunda” korumak isteyen 10 bin kadar insanı barındırmak için yeniden tasarlanmaya başlandı.

Maliyeti 35 bin ila 45 bin ABD doları arasında olan ve yıllık bin ABD dolarından fazla kiraya sahip sığınaklar, çok büyük patlamalara dayanacak şekilde güçlendirildi ve “tüm patojenleri ve radyoaktif parçacıkları ortadan kaldırmak” için tasarlanmış hava temizleyicilere sahip.

Boyutları değişse de çoğu yaklaşık 8 metre genişliğinde ve 24 metre uzunluğunda. Şirkete göre ise bu, bir yıldan fazla malzeme için yeterli bir alan.

160 BİN DOLARLIK YAŞAM ALANLARI

Ayrıca 72 saat boyunca hayatta kalmak için kullanılan arazi tipi cipler de var. Bunlar mühimmat ve ihtiyaç duyulabilecek her şeyi içeren taşınabilir çantaları da içeriyor. Araçta yer alan çantada, tek tek sarılmış, paketlenmiş, acil durum gıda tayınlarından hijyen bezlerine kadar her şey yer alabilir.

3 MİLYAR DOLARLIK ACİL GIDA ENDÜSTRİSİ

Covid-19 pandemisi sırasında bebek maması kıtlığı yaşadıklarını söyleyen bir anne, hayatının sandığı kadar güvenli olmadığını o an anladığını söylüyor. Bugün, acil durum gıda endüstrisinin yıllık satışlarda yaklaşık 500 milyon dolarlık bir pazar payı mevcut ancak yakın tarihli bir rapora göre bunun 2026 yılına kadar 2,8 milyar dolar artması bekleniyor. Dünya çapındaki pazar analizi, hazır yemeklere, bozulmayan pastörize süte, bebek mamasına, kurutulmuş gıdalara ve diğer seçenekleri dikkate alıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir