Türkiye’nin imzaladığı 4 milletlerarası antlaşma Resmi Gazete’de

Azerbaycan‘la 11 Kasım 2021’de imzalanan Balıkçılık Alanında İşbirliği Mutabakatı’na nazaran iki ülke, balıkçılık ve su eserleri yetiştiriciliği alanında siyasetleri ve pratik uygulamaları koordine edecek.

Taraflar ayrıyeten balıkçılık ve su eserleri yetiştiriciliğiyle ilgili kurum ve kuruluşlarında faaliyet gösteren balıkçılık uzmanlarına yönelik eğitimler düzenleyecek, uzman değişimi yoluyla deneyim paylaşımında bulunacak.

Mutabakatla iki ülke ortasında Balıkçılık Ortak Komitesi kurulmasına da karar verildi.

Türkiye ile Kamboçya ortasında 2018’de imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına Ait Mutabakat’a nazaran taraflar, birbirinin yatırımcılarına karşı hiçbir ayrımcı tavır içinde olmayacak ve üçüncü ülke yatırımcılarının sahip olduğu haklardan en elverişlisini uygulayacak.

Ayrıyeten iki ülke, birbirinin yatırımcılarını ülkelere girişinde ve süreksiz ikamet müracaatlarında elverişli olarak kıymetlendirecek.

Ruanda ile imzalanan Güvenlik İşbirliği Mutabakatı ise iki ülke ortasında hatası tedbire, hatanın soruşturulması, kara para aklama ve kaçakçılık üzere hudut aşan hatalar, yasa dışı hususların üretimi ve kaçakçılığı, yasa dışı göç, kimi eserlerin yasa dışı ticareti ve terörle çaba üzere alanlarda iş birliğini öngörüyor.

Buna nazaran taraflar hudut aşan kabahatlerde aksiyonlar, kabahat örgütleri ve yapılanmaları ile kabahat örgütlerinin dış ilişkileri hakkında birbirleriyle bilgi paylaşımında bulunacak.

Mutabakata bahis cürümlerle ilgili kişi bilgisi, evrak ve istihbarat bilgi paylaşımı yapacak taraflar ayrıyeten mutabakatta yer alan birtakım hatalarla ilgili tuttukları raporlar ve risk raporlarının değişimini de yapacak.

Taraflar, değişimi yapılan evrakların kaybolması, çalınması, imhası ile şahsî dataların yetkisiz şahıslarca görülmesine karşı da gerekli önlemleri alacak.

Brezilya‘yla 2017’de imzalanan Hava Ulaştırma Mutabakatı’na nazaran ise iki ülkenin tayin ettiği hava yolu şirketleri, muahedeyi imzalayan ülkeler üzerinde iniş yapmaksızın uçma hakkı, duraklama hakkı ve yolcu indirip alma haklarına sahip olacak.

İki ülkenin hava araçları birtakım vergilerden de muaf tutulacak. Kimi alanlarda alınan güvenlik tedbirleri dışında transit uçuşlar ise kolay denetimlerin akabinde yapılacak.

Muahedede havacılık güvenliği, sertifikaların tanınması, yabancı çalışanın durumu, seyahat evraklarının güvenliği ve rekabet üzere alanlarda da hususlar yer aldı.

İki ülke ortasında yapılan mutabakat Milletlerarası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından da tescil edilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.