Türkiye’de en süratli iş bulan kısımlar hangileri? TÜİK datalarına nazaran o meslekler muhakkak oldu

Bütünleşik bir data tabanında idari kayıtların karşılaştırılmasıyla oluşturulan ” Eğitim-İşgücü Bilgi Tabanı” çalışmasına dayanarak, 2011 – 2020 yıllarında Türkiye’deki yükseköğretim programlarından lisans ve önlisans seviyesindeki mezunlar ve referansı senede Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi üzerinde bulunan kaydı bulunan istihdam oranı, mezuniyet sonrasında iş bulabilme vakti ve yılık karın ne kadar olduğu hesaplanmıştır.

Lisans Mezunu Olanların %71’i İstihdam Edilmektedir

Bu kapsamda kayıtlı istihdam oranına sahip 2021 yılı içerisinde lisans mezunları %71,1 iken bu oran üniversite ön lisans mezunu olanlar için 63 halinde hesaplanmıştır.

Sağlık En Fazla İstihdama Sahip

Kaydedilen en yüksek İstihdam Oranına sahip birinci beş eğitim ve öğretim alanı %82,7 sıhhat ve toplumsal bakım, %77,8 eğitim, %77,8 mühendislik sanatları, imalat ve inşaat %77,8, bilgi ve bağlantı teknolojisi %76.7, tabiat bilimleri, matematik ve istatistik %72.3’ü yer almaktadır.

Lisans seviyesinde en fazla kayıtlı işe sahip fakülteler sırasıyla işitme engelliler öğretmenliği (%96,6), aile iktisadı ve beslenme öğretmenliği (%95,5), zihin engelliler öğretmenliği (%95,4), görme engelliler öğretmenliği (%94,4) ile çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği (%94,3) olarak kayıtlara geçti.

Üniversite bitirme kesimlerine nazaran, kaydedilen istihdam oranlarının en yüksek olduğu eğitim ve öğretim kesimi %71,3 ile mühendislik, imalat ve inşaat kesimidir. Bunu tarım, ormancılık, balıkçılık ve veterinerlik (%66), bilgi ve bağlantı teknolojisi (%65,8), tabiat bilimleri, matematik ve istatistik (%65,2), işletme, idare ve hukuk (%64,3) izlemektedir.

Üniversite seviyesinde kayıtlı en yüksek istihdam barındıran kısım, paramedik (%97.1), ambulans ve acil bakım teknisyeni (%97), polis mesleksel eğitimi (%92.1), endüstriyel otomasyon (%87.9) ve elektronik irtibat (%86.7) oldu.

Ön Lisans Mezunlarının İş Bulması 15 Ayı Buluyor

Lisans mezunları için ortalama iş bulabilme mühleti 13,6 ay iken, önlisans mezunu olanlar için bu mühlet 14,8 aydır.

Lisans mezun olduktan sonra birinci işi bulması kısa olan beş eğitim ve öğretim alanı sırasıyla sıhhat ve refah (7,7 ay), eğitim (10.9 ay), mühendislik, ve inşaat (11 ay), bilgi ve bağlantı teknoloji (11.6 ay) ve hizmetler (12,4 ay) olmuştur.

 En Kısa İş Bulan Bölümler

Lisans sonrasında ortalama iş bulma müddeti en kısa olan beş fakülte, Lisan ve konuşma terapisi (2,4ay), Güvenlik Bilimi (3 ay), görme engelliler öğretmeni (3,4 ay), zihinsel engelli öğretmeni (3,7 ay) ve işitme engelli öğretmenliği için (3,8 ay) olmuştur.

Önlisans alanları ortasında eğitim ve öğretimde birinci kere en beş iş, hizmetler (12.5 ay), tabiat bilimleri, matematik ve istatistik (12,7 ay), mühendislik, imalat ve inşaat (13.7 ay). ), sıhhat ve refah (13.7 ay) ve eğitim (15 ay) olduğu açıklandı.

Önlisanstan mezun olduktan sonra birinci işini bulmak için ortalama müddetin en kısa olduğu beş kısım, uçak gövde bakımı (1 ay), Polis mesleksel eğitimi (2,9 ay), paramedik (3,3 ay), kamu güvenliği ve asayiş (4,3 ay) ve mekatronik teknolojisi (5,8 ay).

Aylık Kara En Fazla Sahip Olan Kısım Pilotaj

Lisans mezunu olan bireylerin aylık ortalama çıkarı en yüksek beş fakülte Pilotaj, Havacılık ve Uzay Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, gemiler, Matematik Mühendisliği ve Uçak Mühendisliği olarak sıralandı.

Önlisans mezunları için aylık ortalama çıkarın en yüksek olduğu birinci beş kısım polis meslek eğitimi, tarım, perakende ve mağaza idaresi, marka irtibatı ve Konut Yönetimidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.