Türk vatandaşlarına neden vize verilmiyor? Avrupa vizeleri neden reddediliyor? Schengen vizesi almak neden zorlaştı?

Schengen vizesi başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli, son devirde en çok araştırılan husus başlıklarından biri oldu. Çünkü, son periyotta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen müracaatları, turistik yahut ticari fark etmeksizin kabul edilmiyor. Bilhassa kimi ülkelerde her 10 müracaattan 6’sı reddediliyor. 2015 yılında her 100 Türk vatandaşından 4’ü ret alırken, 2021 yıl sonu bilgilerinde bu sayının 20’ye yükseldi.

TÜRK VATANDAŞLARINA NEDEN SCHENGEN VİZESİ VERİLMİYOR?

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri vize müracaatlarını reddederken çoğunlukla misal nedenler sunuyor. Bunlardan en fazla görülenleri, “Seyahatinizi inandırıcı bulmadık” ve “Sunduğunuz dokümanlar bizi tatmin etmedi” oluyor. Lakin Türk vatandaşları sundukları evrak manasında da en fazla sorunu yaşayan ülkelerden biri. Elektrik faturasından, şirketin sicil kaydına kadar pek çok evrak isteniyor.

AVRUPA VİZELERİ NEDEN REDDEDİLİYOR?

Türk vatandaşlarına Schengen vizesi verilmemesiyle ilgili olarak Avrupa’daki büyükelçilere talimatlarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Tatilde olan büyükelçiler vardı, onların dönmesini bekliyoruz. Bu ay içinde New York BM Genel Konseyi sonrasında olur. Kimi ülkeler vize sürecini hızlandırmaya başladılar. Birtakım ülkelerde meseleler devam ediyor. Vize mağduriyetlerine ait ABD, Almanya dahil başka birçok ülkeyle ilgili çeşitli örnekler var. İş insanlarımız var, hekimlerimiz var… Artık bir fuar var, oraya gidiyorsunuz davetlisiniz, başvuruyu yaparken de söylüyorsunuz bu fuara gideceğim diye, fuar tarihinin sonrasına randevu veriyorlar. Olacak iş değil.”

SCHENGEN VİZESİNİN VERİLMEME NEDENLERİ

Sözcü Gazetesi Hürmet Öztürk’ün mevzuyla ilgili olarak vize danışmanlarından aldığı görüşler şöyle:

* Türk Lirası’nın, döviz karşısında önemli bedel kaybı yüzünden Avrupa ülkeleri artık çok zenginleri ülkesinde görmek istiyor. Ortalama bir memur maaşı ile şu anda Avrupa’da tatil yapmanın imkansız olduğunu onlar da bizim kadar düzgün biliyor. Münasebetiyle ortalama bir geliri olan kişi için turistik vize müracaat yaptığımızda ülkelerine göç etmek istendiğini düşünüyorlar.

* Siyasi kaos; son periyotta Avrupa, Amerika, İngiltere Türklerden çok fazla siyasi oturum başvurusu aldı. Bu artış oranı yüzde 400-500’lere ulaştı. Vize müracaatlarında bununla ilgili elçiliklerin kayıtları yok. Hasebiyle akıllarındaki birinci soru her müracaat sahibinin siyasi oturum başvurusu yapıp yapmayacağı oluyor.

Türkiye’de yapılan araştırmalarda, yurtdışında yaşamak isteyenlerin sayısında yüzde 300-400 artış olduğu elçiliklerde konuşuluyor. Elçilikler şu anda kendilerinin Türkiye için çok büyük fırsat olduğunu, hasebiyle bütün Türklerin Avrupa’da, İngiltere ya da Amerika’da yaşamak istediklerini düşünüyorlar. Bütün vize başvurusu yapan bireylerin bir daha Türkiye’ye dönmeyeceğini düşünerek süreçlerine başlıyorlar.

VİZE BAŞVURUSU NEDEN REDDEDİLİR?

Son periyotta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Schengen vizesi verilmemesinden başka olarak, vize başvurusu birçok neden ötürü reddedilebilir.

Başvuru sahibinin, kendi ülkesine döneceğine dair kâfi garanti verememesi ve seyahati kanıtlayıcı evrakların eksikliği üzere kriterler, ret sebepleri arasınadır.

Vize başvurusu ret nedenleri şunlar olabilir:

* Konsolosluğun kişinin kendi ülkesine geri döneceğine dair gereğince ikna olmaması

* Seyahat müddetince konaklama yahut ulaşım garantisinin sunulamaması

* Toplumsal teminatın olup olmaması ve çalışma durumunun karara olumsuz tesir etmesi

* Sabit gelir olduğunun kanıtlanamaması

* Aktüel banka hesap hareketlerinin sunulmaması

* Geçmiş devirlerdeki seyahatlerde olumsuz olaylar yaşanması

* Evraklarda palavra beyan yahut yanlışlı bilgilerin sunulması

* Daha evvel yurt dışına giden ve dönmeyen akrabaların olması

* Müracaat sahibinin pasaportunda banlanmış ülkeler olması

* Geçmiş periyotlarda vizenin reddedilmesi

Konsolosluklar, vize kararlarının çıkmasında yetkili olan kuruluşlardır. Birtakım ülkeler aracı firmalar üzerinden müracaatları kabul etse bile son karar yeniden ülkenin konsolosluğuna bağlı olarak gelişir.

Farklı nedenlerden ötürü vizelerin olumsuz yanıtlanması mümkündür. Bu nedenle vize müracaat evraklarında seyahatin hedefi ve seyahat sürecindeki masrafların nasıl karşılanacağına dair garantilerin verilmesi gerekir.

VİZE BAŞVURUSU REDDİ İTİRAZI NASIL YAPILIR?

Vize başvurusu reddi için itiraz dilekçesi özel bir forma sahip değildir. Seyahat edilecek ülkeye bağlı olarak itiraz dilekçelerinde farklı olması mümkün.

Vize itiraz dilekçelerinin yazılma lisanı ve şahsî bilgileri içermesi ehemmiyet taşır. Vize müracaat reddi itiraz dilekçesi özellikleri ve dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

* Ülke konsolosluğunun orjinal lisanında yazılmalı ve müracaat sahibi tarafından imzalanmalıdır.

* Elektronik posta, faks yahut posta ile Konsolosluğa gönderilmelidir.

* Müracaat sahibinin e-posta adresi, ismi ve doğum tarihi dilekçede kesinlikle yer almalıdır.

* Ret kararının aksini kanıtlayacak olan durumların belirtilmesi gerekir.

Vize müracaat reddi itiraz dilekçesi, olumsuz kararı düzeltmek ismin müracaat sahibi tarafından yazılması gereken resmi bir evraktır. Bu nedenle vize itiraz dilekçeleri, kişinin kendisi tarafından açık ve net biçimde yazılmalıdır. Vize reddi itiraz dilekçesinin verilmesi için ekstra fiyat talep edilmemektedir.

VİZE REDDİ İTİRAZ DİLEKÇESİ KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

Vize reddi itiraz dilekçesinin sonuçlanma müddeti konsoloslukların yoğunluk periyotlarına bağlı olarak değişebilir. Ortalama sonuçlanması mühleti, 1-1,5 aydır.

Vize ret kararı çıkmasından itibaren en geç 1 ay içerisinde müracaat sahibinin itiraz etmesi gerekir. Mühletin aşılması halinde vize reddine itiraz yapılamamaktadır. Konsolosluklar, vize reddi itiraz dilekçelerine yanıt vermek için 3 ay müddete sahip.

En geç 3 ay içerisinde itiraz dilekçeleri sonuca bağlanır. Vize reddi alarak tekrar müracaat yapacakların harç fiyatlarını tekrar ödemeleri zaruridir.

VİZE BAŞVURUSU REDDEDİLMEMESİ İÇİN NE YAPILMALI?

* Ülkelerin vize müracaatında hangi evrakları istediğinin ayrıntılı olarak denetim edilmesi gerekir. Sunulan tüm evrakların şimdiki olması ve doğruyu yansıtması kıymetlidir.

* Vize başvurusu yapılırken seyahat edilecek ülkeye dair konaklama ve uçak bileti rezervasyonları sunulmalıdır. Kimi ülke için rezervasyon yaptırmak kâfi olurken kimilerinde satın alınmış olması gerekir. Rezervasyon dökümanları müracaat belgesinde kesinlikle bulunmalı.

* Finansal durumu kanıtlayıcı evrakların eksiksiz olarak sunulması gerekir. Banka hesabında masrafların karşılanacağını garanti edecek fiyatta paranın bulunması kıymetlidir. Çalışmayan yahut öğrenci olan şahısların ise sponsor evraklarını sunmaları gerekir. Öğrenci olan şahıslardan öğrenci evraklarını temin etmeleri istenir.

* Schengen vizesi, AB ülkelerine giriş yapabilmeyi imkanlı kılan bir vizedir. Ancak birinci giriş yapılacak ülke üzerinden Schengen vizesinin alınmış olması değerlidir. O anki vize için rastgele bir sorun oluşturmasa bile gelecek vize müracaatlarını olumsuz etkileme ihtimali bulunur.

* Konsolosluklar için kişinin belli bir müddet nizamlı işte çalışıyor olması değerlidir. Yeni işe girdikten sonra çabucak vize müracaatında bulunmak kuşku uyandırıcı bir durum olabilir. Bu nedenle çalışılan iş yerinde asgarî 5-6 ay periyodik bulunulması tavsiye edilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.