Turizmin yeni virüsü enflasyon: İki kişilik en ucuz tatil 15 bin TL’den başlıyor

Geçen yıl kimi bölgelerde yüzde 50’lere çıkan otel doluluklarındaki yerli turist hissesinin bu yıl yüksek enflasyon nedeniyle yüzde 20’lere inmesi bekleniyor. Kesim temsilcilerine nazaran, bu yıl iki kişilik bir hafta tatil 15 bin TL’den başlayınca tatil gün sayıları azaldı.

Pandemiden sonra toparlanamayan turizm kesimine geçen yıl yerli turist can suyu olmuştu. Bu yıl hem oda fiyatları hem de akaryakıta gelen artırımlardan sonra yükselen bilet fiyatları, yerli turist hareketliliğine balta vurdu.

Okulların kapanmasıyla tatil dönemi başladı lakin geçen yıl otel doluluklarının yüzde 30-50’sini karşılayan yerli turistin bu yıl doluluklardaki hissesinin yüzde 20’lere inmesi bekleniyor.

Bu azalışta tesirli olacak bir nedenin, İngiltere ve Hollanda pazarındaki hareketlilik olduğunu belirten dal temsilcileri, asıl nedenlerden birinin ise yüksek enflasyon tesiriyle azalan alım gücü olduğunu aktardı.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Lider Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “İç pazarda hareketlenme başladı fakat kâfi değil. Onun da sebebi enflasyon. Maliyet artışlarıyla birlikte otel fiyatları ve ulaşım masrafları yükseldi. Bu yüzden iç pazarda hareketlilik beklentisi olsa da geçen yılki trafiğin olması sıkıntı görünüyor” dedi.

TEMMUZDA EN UCUZU 20 BİN TL’YE ÇIKACAK

Bu yıl iki kişilik bir tatilin ortalama maliyetinin temmuzda 15-20 bin TL’ye çıkacağını söyleyen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Lideri Burhan Sili, vatandaşın lakin tatil gün sayısını azaltarak ya da tercih ettiği lokasyonu değiştirerek tatile çıkabildiğini anlattı.

Sili’nin verdiği bilgiye nazaran, iki kişilik bir tatilin ortalama fiyatı geçen yıla kıyasla yüzde 33-yüzde 66 aralığında zamlandı.

Yüzde 100’ün üzerinde artan maliyet artışları nedeniyle iç pazar fiyatlarında artış yapmak durumunda kaldıklarını kaydeden Sili, “Yapılan artışlar tesisten tesise değişiklik gösteriyor. İç pazara yer ayırmak isteyen bir tesis yüzde 50 oranında artış yaparken, çok talep gören tesisler fiyatlarını yüzde 200 oranında artırdı” dedi.

Sili, “Geçen yıl haziran devrinde iki kişi için ortalama bir tatil 6 bin TL ila 7 bin 500 TL düzeyinde iken bu yıl 10-15 bin TL düzeyinde. Temmuz ayında ise bu fiyat 20 bin TL’yi bulur” dedi.

ORTALAMA KALIŞ GÜN SAYISI 4.8’DEN 3.8’E DÜŞTÜ

Artan fiyatlar sonrası vatandaşın tatil davranışındaki değişiklikler hakkında da bilgi veren Sili, “İç pazar ortalama kalış gün sayısı 4-4.8 civarında iken bu sayı 3.8-4.2’ye düşüyor. Vatandaş tatil gün sayısını azaltıyor, tatil yaptığı bölgeyi değiştiriyor ya da senede iki kere tatile çıkıyorsa bir sefer çıkıyor; şayet her yıl 10 günlük bir tatil yapıyorsa bunu 6 güne düşürüyor” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.