TOGG yıl sonuna kadar en az 50 istasyon kurmak zorunda

Türkiye’nin Arabası Teşebbüsü Kümesi’nin (TOGG) kurduğu elektrikli şarj istasyonu şirketi Togg Akıllı ve Süratli Şarj Tahlilleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından şarj ağı işletmeci lisansı verildi. 

Bilindiği üzere TOGG, büsbütün elektrikli araba olarak karşımıza çıkıcak.

Shiftdelete’nin haberine nazaran, TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklama ile şarj istasyonları için bir şirket kurulduğunu ve bu şirketin lisans alarak Türkiye’nin dört bir yanına istasyon kuracağını söylemişti. Bundan sonraki süreçte istasyonlar kurulacak ve TOGG’un şarj muhtaçlığının karşılanması sağlanacak.

Edinilen bilgilere nazaran Türkiye’de şu an için 3.500 adet elektrikli arabası birebir anda şarj edebilecek kadar soket bulunuyor. Bu sayı, 2023’te, yani 1 yıl içerisinde yaklaşık 4 katına çıkacak. Kestirimlere nazaran 2023 prestijiyle 12 bin 500, 2025 prestijiyle 30 bin, 2030 prestijiyle 160 bin adet soket, Türkiye hudutları içerisinde hizmet veriyor olacak. Bu varsayımların gerçekleşmesi için değerli bir kaide koşan EPDK’nın kurallarına nazaran işletmeciler, lisans aldıktan sonraki 6 ay içerisinde en az 50 şarj istasyonu kurmaları gerekecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.