Rusya, AB vize atağına misilleme kelamı verdi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko, yaptığı açıklamada, Moskova’nın AB’nin Rus vatandaşlarının kolaylaştırılmış bir prosedür kapsamında AB vizelerine başvurmasına müsaade veren muahedeyi “tamamen” askıya alma kararına misilleme yapacağını söyledi.

Diplomat RIA Novosti’ye verdiği demeçte, “AB’nin Rusya ile vize kolaylaştırma muahedesinin ihlali, atlatılması yahut geri çekilmesi sonuçsuz kalmayacak. Rusya, gerekli misilleme adımlarını atma hakkını gizli meblağ ve vize kararının nihayetinde bloğa faydadan çok ziyan vereceğini öne sürer. Brüksel tekrar ayağına kurşun sıkmaya karar verdiyse, bu onların seçimidir” dedi.

Ne olmuştu?

AB ülkelerinin dışişleri bakanları, AB periyot lideri Çekya’nın başşehri Prag’daki gayriresmi toplantıda, Rusya ile vize sorununu ele alarak kimi hususlarda siyasi uzlaşı sağladı.

Toplantı bitiminde AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in verdiği bilgiye nazaran, AB ülkeleri, Rusya ile daha evvel imzalanan ve uygulamada bulunan vize kolaylığı mutabakatını tam olarak askıya alma konusunda uzlaştı.

Daha evvel de vize kolaylığı mutabakatının Rusya devlet vazifelileri üzere kümeler için askıya alındığını hatırlatan Borrell, son kararla birlikte Rus vatandaşlarına verilen yeni vize sayılarının önemli formda azalacağını söyledi ve “Artık kolaylık yok.” dedi.

Bundan sonra yapılacak müracaatların önemli incelemeden geçeceğini kaydeden Borrell, “Kendimizi Ukrayna’daki savaşa karşı çıkanlardan, Rus sivil toplumundan başka tutmak da istemiyoruz.” diye konuştu.

Baltık ülkeleri, Polonya, Finlandiya, Çekya üzere kimi AB üyeleri Rus vatandaşlarına toptan vize yasağı getirilmesini istiyordu. Lakin bu teklife Fransa, Almanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi üzere üyeler karşı çıkıyordu.

KAYNAK: RUSSİAN TODAY

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.