Microsoft’un üst seviye yöneticisi için cinsel taciz argümanı: İstifa etti

Microsoft tekrar cinsel taciz savlarıyla sarsıldı. Şirketin üst seviye yöneticilerinden Alex Kipman, vazifesi berbata kullanma tezlerinin akabinde misyondan alındı. Kipman’ın savlar sonrası istifa ettiği bildirildi.

Microsoft’un HoloLens artırılmış gerçeklik başlığını ve Xbox için Kinect hareket denetim aygıtını geliştiren ve Microsoft’un en düzgün teknik yöneticilerinden biri olan Alex Kipman’ın kelamlı taciz ve cinsel taciz savlarının akabinde istifa ettiği bildirildi.

Microsoft hususla ilgili bir açıklama yapmasa da Microsoft yöneticilerinden Scott Guthrie yaşananları onayladı: “Karşılıklı olarak, onun şirketten ayrılması ve başka fırsatları takip etmesi için gerçek vakit olduğuna karar verdik.”

Guthire tezler hakkında hiçbir şey söylemedi fakat Kipman’ın geçişe yardımcı olmak için iki ay daha kalacağını belirtti.

ÇALIŞANLAR RAHATSIZ

Insider’a konuşan kaynaklara nazaran, 25’ten fazla Microsoft çalışanı, Kipman’ın istenmeyen dokunmalarla kendilerini suistimal ettiklerini ve bir seferinde Kipman’ın ofisteki çalışanların önünde açık saçık bir VR görüntüsü izlediğini sav etti.

Eski bir Microsoft yöneticisi ise, Kipman’ın davranışından rahatsız olduğunu ve Covid-19 salgınının aslında işleri daha yeterli hale getirdiğini öne sürdü: “Onunla hiçbir vakit yüz yüze görüşmemiz gerekmedi.”

Kipman ile ilgili yalnızca Insider’da haberlere yer verilmedi. Wall Street Journal da ocak ayında, HoloLens grubundaki 70’in üzerinde Microsoft çalışanının 2021’de şirketten ayrıldığını ve 40’tan fazla kişinin Meta’ya katıldığını bildirdi.

Microsoft, askerler için 120.000 adede kadar IVAS kulaklık siparişi veren ABD Ordusu ile HoloLens için büyük bir muvaffakiyet kazanmıştı. Bu sipariş, şirkete 10 yılda 21.88 milyar dolar bedelinde olacaktı, lakin ordu muahedeyi erteledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.