Mersin’de turfanda kiraz hasadı; kilosu 1000 TL

Ziraat Mühendisleri Kemal Karaoğlu ve Deniz Gürbüz tarafından Ulaş Mahallesi’nde birinci etapta 8 çeşit üzerinden adaptasyon çalışması yapıldı. 30 dönüm alanda yetiştirilen 3 çeşit turfanda kirazın hasadına başlandı. Dönümde 700 kilo randıman alınan eserler, erkenci olması sebebiyle 800-1000 TL ortası fiyatla satışa sunuldu.

Deniz Gürbüz, yaklaşık 8 yıldır bölgede adaptasyon çalışmasını yaptıklarını belirterek, “Turfanda kirazda emel, bölgeye daha fazla kiraz üretimi yaptırmak ve daha fazla kar sağlamaktır. Daha karlı yarar ve ihracat tarafına yönelik, daha tonajlı ölçüler almamız lazım. Kirazın şu an tanesi 4-5 liraya denk geliyor. Erken olduğu için fiyat yüksek fakat olağan dönemde bu fiyatlar çok düşer” dedi.

Ziraat Mühendisi Kemal Karaoğlu ise bölgedeki üreticinin farklı eserleri deneyimleyerek daha düzgün çıkarlar elde etmeleri için dayanak olduklarını söyledi. Karaoğlu, “Öncelikle sert çekirdekli meyveleri bölgeye adapte etmiştik. Şu anda ise bölgeye kirazı adapte etmeye çalıştık ve bunda da başarılı olduk” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.