Mersin’de domatesler renklendi, çıkar katlandı

Üretimde çeşitliliği temel alan çiftçi, vitamin deposu domateslerde renkli üretime geçti.

Mersin’de turizm dönemini gözeterek serasının 3 dönümünde sarıdan turuncuya, kahverengiden pembeye 8 çeşit domates yetiştirildi.

İki kat kazanç

Üretici, talebi karışlamakta zorlanırken giderek klasik eserlere nazaran iki kat fazla kazanmaya başladı. Normal domates 8-10 liraya satılırken, çeşit çeşit domateslerin 20 ile 25 lira  ortasında alıcı buluyor.

Üretici şimdilik domatesleri iç piyasadaki termal ve 5 yıldızlı otellere sattıyor. İhracat konusunda ise taleplere yetişemiyor.

3 dönümüne farklı aroma ve görünümlü 8 çeşit domates

Erdemli ilçesine bağlı Hüsametli Mahallesinde 838 rakımda eşi Kadriye Gezer ile domates yetiştiren İlker Gezer, bu yıl turizmcilerin talebi domates çeşitlerini de göz önüne alarak serasının 3 dönümüne farklı aroma ve görünümlü rengarenk 8 çeşit domates yetiştirdi.

“Turizm döneminden ötürü talep fazla”

Gezer, “Daha evvel klasik domates ekiyordum. Artık bu çeşitlere yöneldik. Turizm döneminden ötürü talebi fazla. Geliri klasik domatesi nazaran iki kat fazla, emeğimizin karşılığını alıyoruz. Herkese bunu ekmesini tavsiye ediyorum. 3 dönümde 8 çeşit domates yetiştiriyorum. Önümüzdeki dönemde, periyotta bunları daha da arttıracağım, talebi karşılamak için.” dedi.

Sarı ve kahverengi domatesler yetişiyor

İHA’nın haberine nazaran, Faziletli Ziraat Odası Meclis Lideri Aşkın Şahin, “Yıllardan beri bölgemizde yayla domatesi diye tabir ettiğimiz bu bölgelerde tane domatesleri ve salkım domatesleri dikiyorduk. İhracattan ve iç piyasadan gelen talepler doğrultusunda görmüş olduğunuz üzere sarı domatesleri, Bursa’nın sırık domateslerini daha sonra kahverengi domatesleri, çeri domatesleri, ampul domatesleri bölgemizde yetiştirmeye başladık.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.