Memur-Sen’den artırım açıklaması

Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın, memur ve emekli maaşlarına yapılacak artırım oranının aşikâr olmasında tesirli olan 6 aylık enflasyon farkının geçmiş kayıpları telafi etmeyeceğine dikkat çekti. Yalçın, ‘seyyanen zam’ talebinde bulundu.

Memur-Sen Genel Lideri Ali Yalçın, “Enflasyon kaynaklı gelir kaybının karşılanması, maaşlar ortası makasın büyümemesi için seyyanen artırım yapılmalı” dedi.

Yalçın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada haziran ayı enflasyonunun yüzde 4,95, ocak-haziran enflasyonunun yüzde 42,35 olarak açıklandığını, kamu vazifelileri ve emekliler için maaş-ücret artışının ise toplamda yüzde 41,69 olarak gerçekleştiğini anımsattı.

Yalçın, “Gelir vergisi matrahında düzenleme yapılmasına ek olarak, önümüzdeki 6 aylık süreçte enflasyon ve döviz kuru beklentileri/tahminleri/gerçekleri göz önünde bulundurularak tıpkı kayıpların yaşanmaması için yüzde 41,69 artışa ek olarak seyyanen artırım yapılmalı ve açılan makas daraltılmalıdır” dedi.

‘SON 6 AYDA AZIMSANMAYACAK KAYIPLAR OLUŞTU’

Yalçın, “Son 6 aylık süreçte yaşanan beklenmedik fiyat artışları, kamu vazifelilerinin maaş/ücretinde azımsanmayacak oranda kayıp oluşmasına neden olmuştur” dedi.

“Özellikle kira, emtia, güç vb zarurî harcama kalemlerindeki beklenmedik artışlar işçinin cüzdanını yakmakta; başta kamu görevlilerimiz ve sabit gelirliler yaşanan artışları derinden hissetmektedirler” diyen Yalçın,

“Özetle enflasyon, yalnızca sayı olmaktan çıkmış, maaş ve fiyatları eritmiş, alım gücünü önemli oranda düşürmüş ve gelir dağılımındaki adaletsizliği maalesef büyütmüştür” diye konuştu.

‘ENFLASYON FARKI GEÇMİŞ KAYIPLARI TELAFİ ETMEZ’

Memur-Sen olarak; en güzel artırımın fiyat istikrarı olduğunu, enflasyon kaygısının fiyat istikrarı ile son bulacağını, enflasyon farkının ise geçmiş kayıpları telafi etmediği gerçeğini bir sefer daha hatırlattıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Başta kamu görevlilerimiz olmak üzere çalışanlarıyla büyüyen büyük ve güçlü Türkiye ile uyumlu olarak kayıpların tazmini için seyyanen artırım yapılmalı, vergi matrahları yükseltilmeli, ikinci 6 aylık periyotta enflasyonun artırım oranını aştığı durumda eşel taşınabilir uygulanmalıdır.” (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.