LGS Sınavı Sona Erdi! Sonuçlar Ne Zaman Açıklanaca…

LGS sınavı sona erdi. 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı sınav, 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde düzenlendi.

LGS sınavı sona erdi. 8. sınıf öğrencilerinin ter döktüğü sınav, 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde gerçekleşti. Sınav sonuçları, 30 Haziran’da ilan edilecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı merkezi sınav 973 yurt içi ve 4 yurt dışı sınav merkezinde gerçekleşti. 

OKUL BAHÇESİNE VELİLER GİREMEDİ

Sınav sonuçları ise 30 Haziran’da açıklanacak. Kendi okullarında sınava giren öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru soruldu. Koronavirüs salgınında alınan önlemler kapsamında veliler okul bahçesine alınmadı. 

GEREKEN ÖNLEMLER ALINDI

Sınav esnasında görevlileri temas gerektiren işlemlerde cerrahi eldiven kullandı. Sınav binalarında yedek maske ve el antiseptiği bulunduruldu. Sınava girerken öğrenciler arasında sosyal mesafenin korunması için kapı önlerindeki yığılmalar engellendi. Okul bahçesi ve koridorlarında maske takıldı. Ancak sınav salonunda sıralar arasında yeterli sosyal mesafe bulunduğundan isteyen öğrenciler, sınav esnasında maskesini çıkardı. 

Sınava giren öğrencilerden temaslı ve pozitif olanlar  ayrı salonlarda, gerekirse ayrı binalarda sınava alınması için planlama yapıldı. Öğrenci kontenjanı 174 bin 160 Sınav sonuçları, 30 Haziran 2021’de www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek. LGS kapsamındaki merkezi sınav kılavuzuna göre, Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 56 bin 396, fen liselerine 36 bin 980, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı. 

SINAV BAŞARILI ŞEKİLDE SONA ERDİ

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer söz konusu sınav hakkında açıklamalarda bulunarak, ‘2021 LGS merkezi sınav yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerimizde sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Tüm sınav merkezlerimizde koronavirüs salgınına karşı gerekli tedbirler titizlikle uygulandı. Böylesine merkezi sınavlar oldukça büyük organizasyonu gerektiriyor. Özellikle salgın nedeniyle bu organizasyonun ölçeği çok daha büyüdü. 81 ilde süreci başarılı bir şekilde yürüten ve sınavın sorunsuz bir şekilde tamamlanmasında büyük emek veren tüm il milli eğitim müdürlerimizi ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Sınavda görev alan tüm öğretmenlerimize ve okullarımızda organizasyona destek veren rehber öğretmenlerimize ve tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum’ ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir