LGS Ne Zaman, Nasıl Yapılacak?

Lise Giriş Sınavı için geri sayım başladı. Öğrenciler sınav ile ilgili ayrıntıları merak ediyorlar. Peki, LGS saat kaçta başlıyor, ne kadar sürecek?

Liseye yeni geçecek öğrenciler ve aileleri heyecanla lise giriş sınavını bekliyor. LGS, 6 Haziran 2021 Pazar günü yapılacak. Sınavın ilk oturumu Türkiye saatiyle 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak.

Öğrencilerin en geç 09.00’da sınava girecekleri okulda bulunmaları gerekiyor.6 Haziran 2021 Pazar günü tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Öğrenciler bu kısıtlamadan muaf olacaklar. Öğrenciler beraberlerindeki refakatçi ve/veya yakınları 07.00 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaklar. Fakat veliler öğrencilerle okul bahçesine giremeyecekler. Öğrenciler bahçede öğretmenler tarafından karşılanacak ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde sınıflarına alınacak.

07.00- 15.00 arası kırtasiyeler de açık olabilecek ve kırtasiye çalışanları da sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak

LGS’DE KAÇ SORU OLACAK?

Sınav iki oturumda gerçekleşecek ve toplam 90 soru sorulacak. Birinci oturum 09.30’da başlayacak ve bu oturumda Türkçe, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden toplam 50 soru sorulacak. Birinci oturum için öğrencilere toplam 75 dakika süre tanınacak.

İkinci oturumda ise öğrencilere Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak. İkinci oturum için ise öğrencilere toplam 80 dakika süre verilecek. Bu iki oturumda aynı sınıfta ve sırada yapılacak.

İlk 15 dakika geç gelen öğrenciler sınava alınacak fakat geç kalan öğrencilere fazladan süre tanınmayacak. Sınavın ilk 30 ve son 15 dakikasında öğrencilerin sınav salonundan çıkması yasak olacak. İki oturum arasında ise 45 dakika mola verilecek, öğrenciler bu sırada bahçede bekleyecekler. Bahçeden çıkmaları yasak ve molada maske takmak zorunlu olacak.

LGS’YE GİRERKEN HANGİ YANINIZDA BELGELER OLMALI?

Nüfus Cüzdanı ile sınava giriş yapılabiliyor. T.C Kimlik Kartında 15 yaşından itibaren fotoğraf bulundurma şartı aranmayacak. Ayrıca nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, barkodlu-karekodlu ya da imzalı-mühürlü geçici kimlik belgesi ve ya T.C kimlik kartı talep belgesi ile sınava girilebilecek. Bir sorun olması halinde başvurulması için sınav bitimine kadar nüfus müdürlükleri açık olacak.

Sınava gelirken öğrencilerin yanında olması gerekenler;

-Geçerli Kimlik Belgesi

-Etiketi alınmış plastik şişede su

-En az 2 adet yumuşakuçlu kurşun kalem, leke bırakmayan silgi ve kalemtıraş.

-Dezenfektan da şeffaf yazısız şişede getirilebilecek ama her sınıfa dezenfektan bulunacak

SINAVA GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

Fotoğraflı sınava giriş belgeleri 27 Mayıs 2021 tarihinde http://www.meb.gov.tr/ ve e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne yüklendi. Okul Müdürlükleri bu tarihten itibaren mühürleyerek belgeyi öğrencilere ilettiler.

Aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden öğrenciler sınava girecekleri sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgilerine ulaşabilecekler.

LGS MASKELİ Mİ OLACAK?

Sınava girerken maske takmak zorunlu, öğrenciler sıralarına oturana kadar maskelerini çıkaramayacaklar. Fakat sınav başladıktan sonra maskelerini çıkarabilecekler. Sınav sırasında maske takma inisiyatifi öğrencilerde olacak. Sınav gözetmenleri ise tüm oturum boyunca maske takacak ve sınav belgelerini eldivenle dağıtacak.

Kovid-19 teşhisi alan ya da belirtileri gösteren öğrenciler ayrı sınıflarda ve maskeli olarak sınava girebilecekler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir