Kuraklık Var! Ayçiçek Yağı Fiyatları Artabilir

Pandemi nedeniyle artan yağ fiyatları sonra daha fazla ekim yapan üreticiler, bu yıl da kuraklıkla savaşıyor.

Tüm dünyada yaşanan kuraklık birçok ilde olduğu gibi Adana’da da etkisini gösterdi. Yılın her ayında ekim, dikim ve hasat olan kentte, mevsim normallerinin altında yağış olduğu için bu sene yağlık ayçiçeğinde düşük rekolte(toplam hasat) bekleniyor.

Bu yıl Adana’da ekilen yaklaşık 650 bin dönüm yağlık ayçiçeğinde kuraklık nedeniyle düşük hasat toplamı bekleniyor. Olumsuz hava koşullarının etkisine takılan üreticiler, fiyatların daha da artabileceği konusunda uyarı yaptı.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, açıklamasında; rekoltenin fazla olmaması nedeniyle yağ fiyatlarında bir azalma olmasını beklemediklerini, 15 Temmuz’a kadar yağış olursa rekoltenin yükselebileceğini söyledi.

Türkiye’de üretimin yaklaşık yüzde 10’luk kısmı karşılanan Adana’da ayçiçeği tarlaları görsel bir şölen oluşturmaya başladı, ancak hasat iç açıcı değil. Geçen sene kentte 603 bin dönüm alanda ekilen yağlık ayçiçeği, yağ fiyatlarının artması sonrası bu sene yaklaşık yüzde 10 artışla 650 bin dönüm alanda ekildi.

Geçtiğimiz yıllarda dönüm başına 350 kilograma kadar verim alınan ayçiçeğinden bu sene en fazla 200-250 kilogram arasında verim alınacağı tahmin ediliyor. Bazı kırsal bölgelerde ise kuraklık nedeniyle biçerdöver girmeyecek yerlerin olduğu belirtiliyor.

‘VERİM GEÇEN SENENİN ÇOK ALTINDA’

Kuraklıkla ilgili açıklamalarda bulunan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan; ‘Geçen yıla oranla ayçiçeğinden fazla bir verim beklemiyoruz. Türkiye’de 41 ilde kuraklık var. Adana’da da erkenci ürünlerde sıkıntı yok ama ayçiçeğinin hasadı Temmuz ortalarında başlayacağı için şu anda kuraklık etkisi altında. Toprak çatlamış durumda. Eğer bir yağmur yağarsa iyi bir verim alabiliriz.’ dedi. Ancak hava Temmuz’un 15’ine kadar kurak geçerse ayçiçeğinde yüzde 30-40 oranında verim düşüklüğü yaşanacak. Bu da fiyatları etkileyecek’ dedi.

Ayçiçeğinin geçen sene ton başına 4 bin liraya satıldığını, bu sene ise az verim olacağı için fiyatların 6 bin lirayı bulacağını beklediklerini belirten Doğan; ‘Geçen sene 603 bin dönüm alanda ayçiçeği varken bu sene 650 bin dönüme arttı. Ancak verim geçen senenin çok altında olacak’ şeklinde konuştu.

‘FİYATLAR DAHA DA ARTABİLİR’

Ayçiçeği yağ fiyatlarının da azalacağını düşünmediklerini söyleyen Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan; ‘Yağ fiyatları litrede 7 lirayken 12 liraya kadar çıktı. Ayçiçeği desteğinin soyada olduğu gibi 50 kuruştan 60 kuruşa çıkarılmasını bekliyoruz. Yağ fiyatlarındaki yüzde 85’lik artış halen devam ediyor. Bu sene ayçiçeğinde bolluk olsaydı fiyatlar düşerdi ancak fiyatların düşeceği gözükmüyor. Bu sene Adana kurak geçiyor.’ diyerek konuşmasını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir