Kılıçdaroğlu’ndan yeni ‘Bay Kemal’in Tahtası’ videosu: Çok hazırız

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomi projelerini anlattığı “Bay Kemal’in Tahtası” videolarının beşincisi yayınladı.

Kılıçdaroğlu, videoyu sosyal medya hesaplarından “Çok hazırız sevgili halkım! Yaşama sevincinizi o kadar hızlı geri döndüreceğiz ki, inanamayacaksınız” notuyla paylaştı.

“Sevgili halkım, zenginleşmemizin şartlarından biri Türkiye’yi bir üretim ve ticaret üssü haline getirmek” diyen Kılıçdaroğlu, “Biliyorsunuz Çin’in geliştirdiği yeni İpek Yolu Projesi’nde Türkiye önemli bir jeopolitik avantaja sahip. Vatandaşımızın zenginleşmesi, Anadolu’nun kalkınması, depremden etkilenen şehirlerimizin yeniden cıvıl cıvıl hale gelmesi için üretim, ticaret, dünya ile rekabet etmemiz şart” ifadelerini kullandı.

‘İSKENDERUN’DA GEMİ SANAYİ ÖZEL EKONOMİ BÖLGESİ KURACAĞIZ’

İskenderun’da özel ekonomi bölgesi kuracakları vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, “İskenderun’da yeni bir gemi sanayi özel ekonomi bölgesi kuracağız. Dünya ticaretinin yüzde 80’ini denizcilik sektörü taşıyor. Dünyada ticaret hacmi her geçen gün büyüyor. Türk armatörleri ise yük taşıma kapasiteli gemi siparişlerini ancak yüzde 15’ini tersanelerimizde inşa edebiliyorlar. Çünkü büyük tonajlı gemi siparişlerini karşılayabilecek tersanelerimiz yok. İşte bu yüzden Türk gemi inşa sanayisini geliştirmemiz ve dünya pazarlarında söz sahibi olmasını sağlamamız gerek” dedi.

‘BU TERSANEDE SADECE YÜKSEK KAPASİTELİ GEMİLER ÜRETİLECEK’

Söz konusu tersanede yalnızca yüksek kapasiteli gemiler üretileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “200 bin detveyt ton büyüklükteki gemilerin motorundan gövdesine kadar bütün parçalarını Türkiye’de üreteceğiz. Akdeniz bölgesinde konumlanacak tersane sadece yüksek kapasiteli gemilerin üretimiyle görevli olacak. Bu tersane Türkiye içinde üretim yapan çok sayıda tersaneyle orantısız rekabet yaratmaması için belirlenen büyüklüğün altında gemilerin üretimini kabul etmeyecek” diye konuştu.

‘AKDENİZ’DE ÖNCÜ OLACAĞIZ’

Yüksek kaliteli gemiler üretileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türk gemi inşa sektörünün yüz yıllara dayanan mesleki bilgi mirası ve becerisini, yenilikçi teknolojiyle birleştireceğiz. Rekabetçi ve yüksek kaliteye sahip gemiler inşa edeceğiz. Türkiye’yi adım adım dünyanın lojistik ticaret üssüne dönüştüreceğiz. Akdeniz’de öncü olacağız. Jeopolitik konumumuzu lehimize kullanarak büyüyeceğiz. Sevgili halkım, Türkiye bunu hak ediyor, başaracağız, sana söz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir