Kentel Dönüşüm İçin Yeni Kredi Paketlerini Duyuruldu

Türkiye, 6 Şubat’ta deprem gerçeğiyle tarihe geçen bir acıyla yeniden karşılaştı. Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde yeni veya eski fark etmeksizin usulüne uygun yapılmayan binalar yıkıldı, 45 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetti.

Yaşanan kayıplarla özellikle İstanbul’da deprem önlemlerine ilişkin çalışmalar hızlandırılırken bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan büyük bir haber geldi. Bakanlık, kentsel dönüşümle ilgili destek paketleri hazırladı.

Kentsel dönüşüm destek paketleri:

Hazine ve Maliye Bakanlığı, hazırladığı yeni destek paketleriyle riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşüme girmesi için finansal destek sunacak. Paketler, konut sahiplerini, yüklenicileri ve konut üreticilerini kapsayacak.

Konut sahipleri, yeni destek paketiyle kişi başı 1 milyon 250 bin TL’ye kadar finansman sağlayabilecek. Finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmı Bakanlık tarafından karşılanacak. Ayrıca yüklenici ve konut üreticileri için Hazine destekli kefalet sistemi de kapsama dahil edilecek.

Bu sistem ile bugüne kadar uygulanan tazmin oranı, %7’den %9’a çıkarılacak. Son olarak kefalet oranlarında yapılan düzenlemeyle 12 ay ödemesiz, 48 ay vadeli 250 milyon TL’ye kadar finansman sunulacak. Toplamda 50 milyar TL kefalet limiti kullanıma açılacak.

Paket kapsamında vatandaşlara sunulacak finansmanlar:

  • Güçlendirme kredisi: 320 bin TL
  • Konut yapım kredisi: 1 milyon 250 bin TL
  • Konut edinme kredisi: 1 milyon 250 bin TL
  • İşyeri yapım kredisi: 800 bin TL
  • İşyeri edinme kredisi: 350 bin TL

Konut kredileri 10 yıl, işyeri kredileri ise 7 yıl vade ile çekilebilecek. Krediler, %1,49 faiz/kâr payı oranı ile sunulacak. Kredi müracaatı, yıkımdan itibaren 3 yıl içinde yapılabilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir