Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere 250 bin TL

Ustalık gerektiren ve kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin gelecek jenerasyonlara aktarılması için harekete geçen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB), Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ile iş birliği gerçekleştirdi. Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Dayanağı ile usta-çırak bağlantısı çerçevesinde yeni zanaatkarlar yetiştirilmesine takviye sağlanacak. İş birliği kapsamında kültürel miras ögesi olarak icrası ustalık mahareti gerektiren, klâsik, kültürel, sanatsal kıymeti olan ve kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faaliyet gösteren işletmelerin güçlendirilerek hayatta kalmalarını ve birikimin gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere 250 bin TL’ye varan dayanak sunulacak.

BİRÇOK ETAP İÇİN BAŞKA DESTEK

KOSGEB’in başlattığı takviye programı kapsamında işletmelere, işletme ve yetiştirme hedefli takviye oranı 150 bin TL, kuruluş süreçleri dayanağı için 5 bin TL, makine ve teçhizat muhtaçlık takviyesi olarak 50 bin TL, işletmenin tanıtım ve pazarlama hizmetleri için ise 45 bin TL olmak üzere toplamda 250 bin TL’ye varan takviye sağlanacak. Programdan faydalanmak isteyen işletme sahipleri, müracaatları Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’ne yapacak.

PROTOKOL İMZALANDI

Geri ödemesiz 250 bin lira üst limitli takviye ile kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama başlıklarında takviye verilecek. Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Takviyesi için KOSGEB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ortasında iş birliği protokolü hazırlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iş birliği protokolünü imzaladı.

KÜLTÜREL MİRAS YAŞATILACAK

Destek programından takunya üretimi, şimşir tarak imali, Çeşm-i bülbül, kök boyacılığı, debbağlık, dantel örme, hallaçlık, bakırcılık, telkari, oltu, lüle, kehribar taşı, çinicilik, bez dokuma, folklorik bebek üretimi, gölge oyunu tiplemeleri üretimi, kazaziye üretimi, nakkaşlık, şerbetçilik, at arabacılığı, gramafon tamirciliği, çorap örücülüğü üzere somut olmayan kültürel miras meslekleri takviye alınması için müracaat yapabilecek meslekler olarak belirlendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.