Karsan, elektrikli modelleriyle büyümesini sürdürüyor

Karsan, 6 metreden 18 metreye kadar yüzde yüz elektrikli model ailesini, Türkiye’nin en büyük otobüs fuarı Busworld Turkey 2022’de sergileyerek yeni elektrikli büyüme stratejisi e-Volution ile tüm gözleri üzerine çekmeyi başardı.

Karsan’ın elektrikli vizyonu ile bilhassa yurtdışı pazarlarında güçlü bir büyüme trendi yakaladığını vurgulayan Karsan İç Pazar Satış ve Dış İlgiler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “2021’de e-JEST ve e-ATAK modellerimiz Avrupa’da sınıflarının en çok satan elektrikli araçları oldu. Bu yıl da elektrikli araç satışlarımızda üç misli büyümeyi zorlayacağız. Elektrikli gelişim vizyonumuz e-Volution ile Karsan markasını Avrupa’da birinci 5 oyuncu ortasında konumlandırmayı hedefliyoruz” formunda konuştu.

Kuruluşunun akabinde yarım asrı geride bırakan Türkiye’nin yüksek teknolojili mobilite tahlilleri sunan öncü markası Karsan, elektrikli model ailesiyle Türkiye’nin en büyük otobüs fuarı olan Busworld Turkey 2022’de gövde gösterisi yaptı. Son 3 yıldır Fransa’dan Romanya’ya, Portekiz’den Norveç’e, İspanya’dan Meksika’ya kadar dünyanın dört bir yanında 18 farklı ülkede dolaşan 300’ün üzerindeki elektrikli aracı ile Türkiye’nin elektrikli minibüs ve otobüs ihracatının yüzde 90’ınına yakını tek başına gerçekleştiren Karsan, elektrikli mobiliteye verdiği kıymeti Busworld Turkey 2022’de bir sefer daha açıkça ortaya koydu. Türkiye’nin yüksek teknolojili mobilite tahlilleri sunan öncü markası Karsan’ın tamamı yüzde yüz elektrikli tüm eser gamı 26 – 28 Mayıs 2022 tarihleri ortasında tüketicilerle buluştu. Karsan, fuarda 6 metre e-JEST, 8 metre e-ATAK, 12 metre e-ATA’nın yanında 10 ve 18 metrelik e-ATA modellerini de birinci kere bir ortada ziyaretçilerin beğenisine sundu. e-JEST, e-ATAK ve e-ATA fuarda ağır bir ilgiyle karşılaştı. Bunun yanında fuara katılan ziyaretçiler Karsan e-ATA 12m’yi deneyimleme fırsatı yakaladılar.

KARSAN’IN AVRUPA PAZAR ÖNDERİ ELEKTRİKLİ MODELLERİ İLE BÜYÜME KATLANARAK SÜRECEK!

Karsan’ın elektrikli vizyonu ile bilhassa yurdışı pazarlarında güçlü bir büyüme trendi yakaladığını vurgulayan Karsan İç Pazar Satış ve Dış Münasebetler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “2021’de e-JEST ve e-ATAK modellerimiz Avrupa’da sınıflarının en çok satan elektrikli araçları oldu. 6 metrelik e-JEST Avrupa’da elektikli minibus pazarından aldığı hissesi 2021’de yüzde 51’e yükselterek iki yıl üst üste pazar başkanı oldu. Karsan e-ATAK ise elektrikli kent içi midibüs segmentinde yüzde 30 hisse ile Avrupa’da sınıfının başkanı oldu. Geçtiğimiz sene sonunda lansmanını yaptığımız Karsan e-ATA modelimizde ise birinci teslimatlarımız bu sene başında Romanya’ya yapıldı ve bu modelimize gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında ağır ilgi var. Bu yıl da elektrikli araçlarda en az üç misli büyüyerek elektrikli gelişim vizyonumuz e-Volution ile Karsan markasını Avrupa’da birinci 5 oyuncu ortasında konumlandırmayı hedefliyoruz” biçiminde konuştu.

AVRUPA’NIN 6’DAN 18 METREYE ELEKTRİKLİ ESER GAMI SUNAN BİRİNCİ MARKASI OLDUK

Karsan’ın “Mobilitenin Geleceğinde Bir Adım Önde” vizyonu ile hareket ettiğini vurgulayan Muzaffer Arpacıoğlu, “Otomotivin kalbi içten yanmalı motorlardan, elektrikliye yanlışsız dönüşüyor. Biz de bu dönüşümün birinci adımı olarak 2018 sene sonunda evvel e-JEST modelimizin lansmanını gerçekleştirdik. Altı ay sonra e-ATAK’ı devreye soktuk ve akabinde da geçtiğimiz sene sonunda elektrikli eser gamımızın en büyüğü e-ATA ailesini tanıttık. Böylelikle, Karsan olarak toplu ulaşımda 6 metreden 18 metreye kadar yüzde yüz elektrikli tüm boyutlarda eser gamı sunan birinci ve tek Avrupa markası olduk” dedi.

ELEKTRİKLİ MOBİLİTENİN GELECEĞİNE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ

Karsan’ın e-Volution vizyonu ile geleceğe yönelik teknolojileri şimdiden geliştirmeye başladığını vurgulayan Karsan Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “Mobilitenin geleceğinde daima bir adım önde” olma vizyonumuzla, Karsan olarak geliştirdiğimiz yenilikçi eserlerimizle ulaşımın geleceğine taraf veriyoruz. Eserlerimizin evvel elektrikli sonra da elektrikli otonom olmasına yönelik çalışıyoruz. Bu manada Otonom e-ATAK’ı ADASTEC ile çok düzgün bir iş birliğiyle geliştirerek, birinci şoförsüz aracımızın geçen sene başında tanıtımını yapmıştık. Michigan State Üniversitesi yerleşkesinde gerçek trafik şartlarında öğrenci ve öğretim görevlilerini taşımaya yönelik kullanılan şoförsüz aracımız Karsan Otonom e-ATAK, geçtiğimiz günlerde de Norveç Stavanger’de şoförsüz biçimde toplu taşıma hizmetine başladı. Bu proje Avrupa’da bir birinci. Avrupa’da birinci defa kent içinde toplu taşıma hizmetinin şoförsüz elektrikli aracımız Karsan Otonom e-ATAK ile gerçekleştirerek geleceğin toplu ulaşımında öncü rol oynuyoruz.” halinde konuştu.

YÜKSEK HAREKET KABİLİYETİNE SAHİP E-JEST 210 KM’YE KADAR MENZİL SUNUYOR

Yüksek hareket kabiliyeti ve eşsiz yolcu konforuyla kendini kanıtlayan e-JEST, 170 HP güç ve 290 Nm tork üreten BMW üretimi elektrikli motor ve tekrar BMW üretimi 44 ve 88 kWh bataryalarla tercih edilebiliyor. 210 km’ye kadar menzil sunarak bu manada 6 metrelik küçük otobüs sınıfının en âlâ performansını gösteren e-JEST’in güç geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryaları yüzde 25 oranında kendi kendini şarj edebiliyor. 10,1 inçlik

multimedya dokunmatik ekranı, büsbütün dijital gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ile donatılan ve talebe bağlı olarak Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan e-JEST, 4 tekerlekte bağımsız süspansiyon sistemiyle de binek araba konforunu aratmıyor.

KARSAN E-ATA İLE TEK ŞARJLA TÜM GÜN HİZMET

Karsan e-ATA’da azamî batarya kapasitesi 10 metre için 315 kWh, 12 metre için 450 kWh ve 18 metre sınıfındaki modelde 600 kWh’e çıkabiliyor. Karsan e-ATA’nın tekerlere konumlandırılan elektrikli hub motorları, 10 ve 12 metrede 250 kW azami güç ve 22.000 Nm tork sunarak, e-ATA’nın en dik yokuşları sıkıntısız tırmanmasını sağlıyor. 18 metrede ise 500 kW’lik azami güç, en dolu kapasitede bile tam performans gösteriyor. Güçlü bataryaları sayesinde e-ATA 12 metrelik modelinde araç doluyken, gerçek otobüs rotasında dur-kalk ve yaz şartında klima açıkken tek şarjla 450 kilometreye kadar çalışma imkânı sağlıyor. Kablolu irtibat ile 150 kW’a kadar şarj gücüne sahip olan e-ATA, tercih edilen batarya paketine nazaran 1 ile 4 saat ortasında şarj edilebiliyor. Böylelikle, aracın gün içinde tekrar şarj edilmesine gerek kalmadan tüm gün kullanılmasına imkan sağlıyor. e-ATA’da kablolu şarjın yanı sıra duraklarda sürücünün araçtan inmeden şarj etmesine imkan sağlayan yüksek güçlü süratli şarj opsiyonu da sunuluyor. Avrupa’nın farklı kentlerinin farklı coğrafik şartlarına tam ahenk sağlayan e-ATA eser yelpazesi, futuristik dış dizaynıyla da göz dolduruyor. Yolculara iç yerde tam alçak tabanı sunarak, manisiz bir hareket alanı vaat ediyor. Sunduğu yüksek menzile karşın yolcu kapasitesinden ödün vermeyen e-ATA, tercih edilen batarya kapasitesine bağlı olarak 10 metrede 79, 12 metrede 89’un üzerinde, 18 metrede ise 135’in üzerinde yolcu taşıyabiliyor.

300 KM MENZİLİYLE SINIFININ BAŞKANI KARSAN E-ATAK

Ön ve art yüzüyle dinamik bir tasarım çizgisine sahip olan e-ATAK, birinci bakışta LED gündüz farlarıyla dikkatleri çekiyor. 230 kW güce sahip e-ATAK’ta misyon yapan elektrikli motor, 2.500 Nm tork üreterek kullanıcısına yüksek performanslı sürüş tecrübesi sağlıyor. BMW tarafından geliştirilen 220 kWh kapasiteli bataryası ile 8 m sınıfındaki e-ATAK, 300 km menziliyle rakiplerinin önüne geçerken alternatif akımlı şarj üniteleriyle 5 saatte, süratli şarj üniteleriyle de 3 saatte şarj olabiliyor. Üstelik güç geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25’e kadar kendi kendini de şarj edebiliyor. 52 kişilik yolcu kapasitesi sunan modelde, iki farklı koltuk yerleşim seçeneği bulunuyor.

ÖZEL SENSÖRLE DONATILMIŞ DÜZEY 4 OTONOM TEKNOLOJİLİ KARSAN OTONOM E-ATAK

Karsan Ar-Ge tarafından bir öbür Türk teknoloji şirketi ADASTEC iş birliği ile geliştirilen Otonom e-ATAK modelinde Düzey 4 otonom yazılımı kullanılıyor. Şoföre muhtaçlık duymadan etrafını algılayabilen Otonom e-Atak’ta aracın farklı yerlerinde konumlanan çok sayıda LiDAR sensör bulunuyor. Bununla birlikte, ön kısımda bulunan gelişmiş radar teknolojisi, RGB kameralarla yüksek çözünürlükte manzara sürece, termal kameralar sayesinde ekstra etraf güvenliği üzere birçok yenilikçi teknoloji de Otonom e-Atak’ın özellikleri ortasında yer alıyor. Tüm bu teknolojileri Düzey 4 Otonom olarak sunabilen Otonom e-Atak, planlanmış bir rota üzerinde şoförsüz olarak hareket edebiliyor. Gece yahut gündüz, her türlü hava şartında saatte 50 km sürate otonom sürüşte çıkabilen araç, bir otobüs şoförünün yaptığı; rota üzerindeki duraklara yanaşma, inme-binme süreçlerini yönetme, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlama gibisi tüm süreçleri şoförsüz olarak gerçekleştiriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.