Kaçaklar Suriye sonundan bu türlü giriyormuş

Suriye’den Türkiye’ye kaçak geçişler yapıldığına ait argümanlar devam ederken, Şanlıurfa üzerinden Türkiye’ye kaçak yolla geçiş yapan üç kişinin imgeleri toplumsal medyada paylaşıldı.

İddiaya ait toplumsal medyaya yansıyan son imajlar Suriye’ye hudut olan Şanlıurfa’nın Akçakale ile Ceylanpınar İlçesi ortasındaki bir bölgeden çekilmiş. İmajlara nazaran, üç kişi tel örgüleri aşarak, iki ülke arazındaki tren rayını geçip, Türkiye tarafına ulaşıyor.

Ardından imgeyi çeken kişinin de tel örgüyü aşmasıyla imaj sona eriyor. Bu sırada bölgeye gelen bir arazi aracı, kaçak geçiş yapanların yakınında duruyor. Bu bireyler de araca binip, süratle uzaklaşıyor. Toplumsal medya paylaşımlarındaki tezlere nazaran, bu geçişler için kişi başı bin ile bin 500 dolar ortasında fiyat alınıyor.

GAZİANTEP’TEKİNİN GİBİSİ GÖRÜNTÜLER

24 saat termal kameralarda korunduğu açıklanan bölgeden gündüz yapılan kaçak geçişler şaşkınlıkla karşılanıyor. Geçtiğimiz günlerde de Gaziantep’in Karkamış İlçesi’nden kaçak yollarla Türkiye’ye giriş yapan Suriyelilere ait imajlar toplumsal medyada paylaşılmış, paylaşımın akabinde Gaziantep Valiliği “Sınırlarımız denetim altında. Rahat olun. Kaçak yolla ülkemize geçmeye çalışan 7 kişi yakalandı” açıklaması yapılmıştı. Bu imajların birtakım WhatsApp kümelerinde da paylaşıldığı öğrenildi.

DP’Lİ AKSOY DA GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Demokrat Parti (DP) Göç ve Toplumsal Siyasetlerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı İlay Aksoy toplumsal medya hesabından kimliksiz ve kayıtsız kaçak göçmenlerle ilgili bir görüntü paylaşmış, Şanlıurfa’daki temasları sırasında görüştüğü vatandaşların kendisine hata işleyen ve kaçan mültecilerin sondan 500-600 Dolar karşılığında Türkiye’ye geri döndüğünü öne sürmüştü.

Aksoy, toplumsal medya paylaşımından İçişleri Bakanı Soylu’ya davette bulunarak. “Sayın Süleyman Soylu, bakın Şanlıurfa’da 30 yıl müftülükte misyon yapmış amcamız ve mahalle sakinleri ne anlatıyor… Hata işleyenler huduttan kaçıp sonradan da $500-600 yahut $1000 dolar ödeyip tekrar Türkiye’ye giriyormuş! Hiç kaydı olmayan, büsbütün kaçak yıllarca yaşayanlar varmış!” değerlendirmesi yapmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.