James Webb, bir öte gezegende birinci kere karbondioksit tespit etti

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği James Webb teleskobu, 25 Aralık 2021 tarihinde muvaffakiyetle fırlatılmış ve yörüngesine yerleşerek çalışmalara başlamıştı.

Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçecek James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni gezegenlerde ömür olup olmadığını araştıracak.

Öte gezegende karbondioksit tespit etti

AA’da yer alan habere nazaran, James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sisteminin dışındaki bir gezegenin atmosferinde, birinci sefer karbondioksit tespit etti.

neş sisteminin dışında yer alan bir öte gezegende birinci sefer karbondioksit bulunması, uzak gezegenin gizemlerine dair ipuçlarını ortaya çıkardı.

Kalofirniya Üniversitesi’nden Natalie Batalha ve 100’den fazla araştırmacıdan oluşan bir grup, James Webb verilerini inceledi.

İncelemelerin sonunda, Güneş sisteminin dışında yer alan ve 700 ışık yılı uzaklıktaki WASP-39b isimli öte gezegenin atmosferinde karbondioksit olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, kelam konusu öte gezegenin atmosferini detaylı incelemenin, WASP-39b’nin oluşumu üzere pek çok ayrıntısı ortaya çıkarabileceğini kıymetlendiriyor.

Satürn’e yakın büyüklükte kütleye sahip olduğu belirtilen WASP-39b, Jüpiter’in ise 1,3 katı çapında.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.