İzmir’de etraf dostu okula büyük ödül

96 okulun katıldığı aktiflikte birinci beşe giren Saliha Hüseyin Özyavuz Ortaokulu ‘Doğa Öncüleri’ Etraf Haftası kapsamında Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde düzenlenen merasimde mükafatlarını Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan aldı.

Okul müdürü Fatih Arslan, Matematik Öğretmeni Özlen Ocaklı ve Türkçe Öğretmeni A. Uğraş Kaya öncülüğünde kurulan Tabiat Öncüleri Kümesi, iklim değişikliği, kuraklık, sürdürülebilir tarım, yerli tohum, cet tohumu üzere bahislerde bilgi toplayarak ‘Tohum Toplama Projesi’ni başlattı. Okulda bulunan Tabiat Öncüsü sınıflar ve öğrenciler, Konak ilçesinde düzenlenen Tohum Toplama Şenliğine katıldı ve sonrasında projeyi geliştirmek için Orman Haftası etkinliklerinde saksı boyama, tohum bombası, tohum çimlendirme, çim adam stantları kurarak, cet tohumunun kıymetini ve sürdürülebilir tarımı anlattılar. Öğrenciler ayrıyeten okul etrafında bahsin ehemmiyetini anlatan broşürler dağıttı, Youtube kanalı ve Instagram sayfası üzerinden yaptıkları çalışmaları anlatarak mevzuya ilgi çekmeyi başardılar.

Konak Saliha Hüseyin Özyavuz Ortaokulu Tabiat Öncüleri, topladıkları tohumları İzmir ili Tohum Bankasına bağışlamayı ve ayrıyeten tohumları çimlendirerek uygulama tarım çiftliklerinde yeşillendirmeyi planlıyor. Tabiat Öncülerinin bir öteki gayesi de Vilayet ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Adnan Menderes Üniversitesinden Prof. Dr. Mesut Kırmacı’nın dayanağı ile projeyi açık alan sınıfında da sürdürmek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.