İzmir Barosu’nun ‘Avukat Spor Oyunları’ aktifliği yasaklandı

İZMİR – İzmir Barosu tarafından İzmir’in kurtuluşu münasebetiyle 17-25 Eylül tarihlerinde yapılması planlanan ve Türkiye’den bin 200 avukatı İzmir’de buluşturacak olan “100. Yıl Avukat Spor Oyunları” aktifliği İzmir Valiliği tarafından yasaklandı.

Konuya ait yazılı açıklama yapan İzmir Barosu, tertibe dair yazılı olarak yapılan müracaat ardından, valiliğin talimatı doğrultusunda, İzmir Vilayet Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından arandıklarını, toplantılar yapıldığını, saha ve salon tertiplerinin tamamlandığını ve hakem fiyatlarının dahi belirlendiğini hatırlattı.

‘VALİLİĞİN BU HALİ EN ŞIK TABİRLE AYIPTIR’

Tüm bu süreçler tamamladıktan sonraki basamakta, Vilayet Spor Müdürü tarafından baronun sorumlu idare konseyi üyeleri aranarak valiliğin turnuvaya müsaade vermediği, bu nedenle saha ve hakem tahsisi yapamayacaklarının bildirildiği belirtilen açıklamada, yaşanan süreç şu sözlerle anlatıldı:

“Konuyla ilgili olarak Valiliğe iki başka yazı yazılmış, yazılı bir karar olup olmadığı, varsa münasebetinin ve kararın tarafımıza bildirilmesi, ayrıyeten yaklaşık 1.200 avukatı mağdur edecek bu karardan dönülmesi talep edilmiş; bunun yanında, görüşme talebimiz telefonla da iletilmiştir. Buna karşın işbu yazının yazıldığı ve paylaşıldığı ana kadar İzmir Valiliği tarafından Başkanlığımıza bilgi verilmemiş, rastgele bir karar gönderilmemiş, görüşme talebimiz de cevapsız kalmıştır. A protokolde yer alan İzmir Barosuna karşı İzmir Valiliğince sergilenen bu tutum, hiçbir teamüle uymadığı üzere, en şık tabirle, ayıptır. Görünen o ki, konserler, şenlikler yasaklayan bağnaz zihniyet, bu kere de İzmir’de karşımıza çıkmıştır. Bu olayla, tüm ülkeye musallat olan tek adam karanlığının sadece merkezi idareye değil, İzmir’deki temsilcilerine de sirayet ettiği açıkça görülmüştür. İzmir Valisi, ferdî hırsları ve makul bir açıklaması olmayan inadıyla, yalnızca spor yapmak isteyen avukatları engellemektedir.”

‘KAMU VAZİFELİLERİNİN BULUNDUĞU MAKAMLAR EGOLARI TATMİN YERİ DEĞİLDİR’

“4,5 milyon kişinin çığ üzere büyüyen meselelerine deva bulmaya çalışmak yerine; avukatların futbol, basketbol ve voleybol oynamasıyla uğraşmanın, bir ilin mülki amirini neden bu kadar ilgilendirdiğini bir oldukça merak ediyoruz” denilen açıklamada, kamu vazifelilerinin bulunduğu makamların ferdî egoları tatmin yeri olmadığı vurgulandı. (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.