İspanya’da bir müze, Franco’nun bağışladığı çalıntı tabloları araştırıyor

İspanya’daki Prado Müzesi, 1936-1939 yılları ortasındaki İspanya İç Savaşı sırasında el konulan yapıtların gerçek sahiplerine geri verilmesi maksadıyla bir soruşturma başlattı.

İç savaşın sona ermesinin ve diktatör Franco’nun İspanya’nın idaresini ele geçirmesinin akabinde seksen yıldan fazla vakit geçerken Madrid’deki Prado Müzesi, vaktinde Franco tarafından el konulup koleksiyona bağışlanan 25 tablonun bir listesini yayınladı.

Times’ın haberine nazaran, eserler ortasında İspanyol empresyonist Joaquín Sorolla, Peter Paul Rubens ve 17. yüzyıl Flaman sanatkarı Jan Brueghel the Younger’a atfedilen fotoğraflar yer alıyor.

Kıdemli bir profesör ve kültürel miras ile iç savaş uzmanı olan Arturo Colorado tarafından yürütülen soruşturmada, fotoğrafları ele geçirilmiş ailelerin yahut kurumların şimdi hiçbiri ortaya çıkmadı. Müze, yapıtların hiçbirinin şu ana kadar talep edilmediğini söyledi.

“Joaquin Sorolla” – Jan Brueghel the Younger

“BU BİR ŞEFFAFLIK VE MİRAS MESELESİ”

Zamanında bir aristokrattan Franco’ya ilişkin güçler tarafından el konan iki tablonun ailedeki torunlara iade edildiği biliniyor. Eserler devlete ilişkin bir otel tarafından koruma edilmişti.

Müzeden bir sözcü, “Bir aile tarafından kurtarılan birtakım kesimler gördük ve biz de koleksiyonumuzda ne olduğunu denetim etmeye karar verdik. Artık bu bilgiyi paylaşıyoruz. Bu bir şeffaflık ve miras problemidir. Tahminen artık birileri bir tez ile öne çıkar” dedi.

Listedeki yapıtların hiçbiri müzede sergilenmiyor. Soruşturmanın sonuçları ise önümüzdeki yılın başlarında yayınlanacak.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.