İmamoğlu: Kara leke olarak iz bırakır

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, 24 farklı üniversiteden gençlerle buluştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şiir okuduğu için, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’na yıllar evvel attığı twetlerden ötürü verilen cezalara atıf yapan İmamoğlu, “Hangi siyasi görüşte olursa olsun fikir kabahati diye bir şey olmaz. Ve bundan ceza alan her kişi bu ülkenin adalet tarihine, türel sürecine kara leke olarak iz bırakır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103’ncü yıl kutlamaları kapsamında, 24 farklı üniversiteden gelen gençlerle Florya’da buluştu.

İmamoğlu, İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Yerleşkesi’nde gerçekleşen buluşmada, İBB’nin gençlere yönelik çalışmalarından örnekler sundu.

Gençlerin toplumun pek çok kısmından daha fazla özgürlük ve adalet istediğinin farkında olduklarının altını çizen İmamoğlu, “Ülkede özgürlükler tırpanlanıyor ve adalete olan inanç azalarak vicdanları yaralıyor. Haksızlık ve hukuksuzluk kime yapılırsa yapılsın, berbat bir şey. Sorgulamadan, anlamadan, anlaşamadan, dinlemeden, okumadan, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz” dedi.

MENDERES VE GEZMİŞ ÖRNEKLERİNİ VERDİ

1961 yılında eski Başbakanlardan Adnan Menderes, bakanlar Fatin Rüştü Kuvvetli ve Hasan Polatkan; 1972’de ise Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilmelerinin toplumsal vicdanı yaraladığının altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi:

*On yıllar geçmesine karşın, vicdanlarda o kararı verenler hapsedildi. Ve biz hala bu berbat kararlarla adaletin ezaya uğradığı süreçler sonrasında, ne yazık ki o devri yargılıyoruz ve üzülüyoruz.

*Bu tıp ortamları yaşayalım, istemiyoruz. Bugün, ülkeye seçilerek yıllarca hizmet ediyor -beğenin, beğenmeyin- bu ülkenin Cumhurbaşkanı, bir şiirden ötürü yargılandı ve mahpusa atıldı. Bir şiir okuduğu için.

*Peki Twitter’da 10 küsur yıl evvel bir twet attı diye de bugün Canan Kaftancıoğlu hapsedilmeye ya da cezalandırılmaya çalışılıyor. Bu vicdana sığmaz. Onun için verilen bu cezalar, toplumun vicdanını paramparça ediyor.

*Efendim, ‘Dünkü sana bugünkü bana, yarınki sana.’ Yok o denli bir şey. Sen, ben yok. Adalette sen, ben diye bir şey olmaz. Adalet hepimize ilişkin. Ve birçok konu da artık ‘sen’, ‘ben’ değiliz aslında; biziz.

“GEZİ DAVASI KARARI ADALET HİSSİNİ SARSTI”

Seyahat davası kararlarının ve Kaftancıoğlu’na emsal formda siyasi kanılarından ve fikirlerinden ötürü yargılanarak cezalandırılmaya çalışılan insanların durumunun gençlerin adalet hissini sarstığına vurgu yapan İmamoğlu, şöyle konuştu:

*Siz gençlerin, gelecek jenerasyonların daha adil, daha özgür yaşanabilir bir kente kavuşması için emek vermiş beşerler bu beşerler. Ben tanıyorum onları. Bir tanesi benim 10 yıldır danışmanlığımı yapan, 3 yıldır Daire Başkanlığımı yapan Tayfun Kahraman. Dünya düzgünü, kent plancısı, hayatını mesleğine adamış.

*Yani bir park daha yok olmasın deyip, diyalog isteyen, konuşan, o periyotta bir meslek odasının başkanlığını yapan can arkadaşım, yoldaşım; 18 yıl mahpus cezası alıyor. Yok bu türlü bir şey. Ben 13 yılına şahidim bu insanın; yargılandığı devir de içinde. Hasebiyle bu türlü vicdanlara sığmayan kararlar, hukuku hiçe sayarak verilen bu cezaların adaletle ilgili kararlar değil, siyasi karar olduğunu ben biliyorum.

*Ve ben yüzünüze bakarak, gözlerinize bakarak şunu söylüyorum: Hangi siyasi görüşte olursa olsun, hangi bakış açısında olursa olsun; fikir cürmü diye bir şey olmaz. Ve bundan ceza alan her kişi, her insan bu ülkenin adalet tarihine, türel sürecine kara leke olarak iz bırakır. Öteki hiçbir şey olmaz.

“SUSALIM, SİNELİM İSTİYORLAR”

Ortada bir hata olmadığına, 16 milyonun rahat ve onurlu bir yaşama kavuşması için verilen çabanın cezalandırılmaya çalışıldığına dikkat çeken İmamoğlu, “Bunun üzerinden tüm topluma da bir bildiri vermeye çalışılıyor: Susalım, sinelim, bize dayatılan bir yazgıya razı olalım. Hak temelli bir ömür talep etmemiz istenmiyor. Bunu asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Sakın ümitsizliğe kapılmayın. Hayallerinizden ve ideallerinizden asla vazgeçmeyin. Pes etmeyin” dedi.

“FAZLA DEĞİL, BİR YIL DAHA DİKKATLİ OLUN”

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Özgür fikirler uygulamaya geçtiği vakit, milletimiz yükselecektir” kelamlarından alıntı yapan İmamoğlu, “Fikri hür, vicdanı hür kuşaklar diye tariflemiştir gelecek kuşağı. Bu milletin hürriyetine ne kadar düşkün olduğunu, birçok kelamında söylemiştir. Hangi çılgın bizi zapt edebilir? Mümkün mü? Edemez. Kimse bizi baskı altında tutamaz. Lütfen konuşun. Fikirlerinizi söylemekten imtina etmeyin. Ve olağan ki yanlışsız tabanlarda. Dikkatli olun. Fazla değil, bir yıl daha dikkatli olun. Ondan sonra daha özgür fikirlerinizi ortaya koyacaksınız” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.