İlk görevine hazırlanıyor… İnsan gibi nefes alıp terleyen robot geliştirdiler!

Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki (ASU) bilim insanları, giyim firmaları tarafından spor kıyafetleri için kullanılan bir robotu, insan vücudunun termal işlevlerini taklit edecek şekilde yeniden tasarladı.

İNSAN GİBİ NEFES ALIP TERLEYEBİLİYOR

Test droidi ANDI, manken vücudunu kaplayan 35 farklı yüzey alanı boyunca yapay terleme, sıcaklık ve ısı akışı sensörleri için sentetik gözeneklerle donatılmıştır.

Yeni bir dahili soğutma kanalına sahip olan bu geliştirilmiş ASU ANDI, açık havada kullanıma uygun ilk termal manken olarak tanıtıldı. Bilim insanları iklim değişikliği ‘test mankenini’ Arizona çölünün aşırı sıcaklıklarına maruz bırakacaklar.

Arizona Eyaleti’ndeki iklim test droidi ANDI, yapay terleme için sentetik gözeneklere, vücudunu kaplayan 35 farklı yüzey alanında sıcaklık sensörlerine ve ısı akısı sensörlerine sahip.

AŞIRI SICAKLARDAN KAYNAKLI ÖLÜMLERİ AZALTMAK İÇİN TESTLER YAPILACAK

Her yıl binlerce insan sıcaklığa bağlı rahatsızlıklardan ölüyor ve bu rakam iklim değişikliği nedeniyle artıyor. ASU araştırmacıları, insanların aşırı sıcaklıklara nasıl tepki verdiğini daha iyi anlamak için ANDI üzerinde testler yaparak bu sayıyı düşürmeyi umuyor

ASU Sürdürülebilirlik Okulu’nda doçent olan atmosfer bilimci Jenni Vanos, “İnsanları tehlikeli aşırı sıcaklık durumlarına sokamaz ve ne olacağını test edemezsiniz ancak Vadi’de insanların sıcaktan öldüğünü bildiğimiz durumlar var ve hala ne olduğunu tam olarak anlamış değiliz ancak ANDI bunu çözmemize yardımcı olabilir.” dedi.

Yalnızca Arizona’nın Maricopa İlçesinde, 2022 yılında 425 kişi sıcaklığa bağlı tıbbi sorunlar nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

BİR İNSANIN AŞIRI SICAKLARA VERDİĞİ TEPKİYİ TEST EDECEKLER

ASU araştırmacıları, farklı vücut tiplerine ve tıbbi durumlara sahip farklı yaşlardaki insanların aşırı sıcak dalgalarına, uzun süre güneşe maruz kalmaya ve diğer zorlu koşullara nasıl tepki verdiklerini daha iyi anlayarak bu sayıyı düşürmeyi umuyor.

Ancak bunu yapmak bazı deneysel zorlukları da beraberinde getirmektedir.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Profesör Konrad Rykaczewski Arizona Republic’e verdiği demeçte, “Bu testlerin çoğunu gerçek bir insanla yapmak istemezsiniz” dedi. 

Araştırmacıların ‘Sıcak Oda’ adını verdikleri bir ısı odasına yerleştirilen ANDI, rüzgâra, güneş radyasyonuna ve  60 derece varan sıcaklıklara maruz bırakılarak test ediliyor.

İLK GÖREVİNE NEREDEYSE HAZIR DURUMDA

Denemeler arasında ANDI, kilo, yaş ve diğer faktörlere bağlı olarak farklı insanlar gibi tepki verecek şekilde yeniden programlanabiliyor.

ANDI’nin modelleme çalışmalarını yürüten ASU araştırma görevlisi Ankit Joshi, “Diyabet hastası sağlıklı bir insandan farklı bir termal düzenlemeye sahiptir” diyor ve Dolayısıyla, özelleştirilmiş modellerimizle tüm bu değişiklikleri hesaba katabildiklerini belirtiyor.

ANDI ilk görevi onları ASU’nun Tempe, Arizona kampüsünün çevresine götürecek. Orada gölgesiz mahalle sokakları ve havalandırması bozuk eski mobil evler gibi aşırı ısınmış ve risk altındaki yaşam koşulları hakkında veri toplamak için Phoenix metro bölgesini dolaşacak.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir