Hitler ve askerlerinin sakladığı tonlarca altın ve mücevher bulundu

Adolf Hitler’in SS taburları tarafından saklanan altınlar, Polonya’nın Minkowskie kentindeki bir sarayın altında, özel çelik sandıklar içinde tespit edildi.

Araştırmayı yapan Alman-Polonya Vakfı Silezya Köprüsü çalışanları, yüzeyin üç metre altında 232 milyon İsviçre Frangı kıymetindeki 10 ton Nazi altınının bulunduğundan neredeyse emin oldukları bir çelik kutu keşfetti. 18 ton mücevher ve başka pahalı taşların da birebir bölgede olduğu belirtilirken, toplam pahasının 500 milyon Euro’yu aştığı tabir ediliyor.

Sözcü’de yer alan habere nazaran Hafriyat Lideri, altın ve mücevherlerin bulunduğu 1.5 metre uzunluğundaki kutunun açılması için gereken onayı aldı. 14 hektar büyüklüğündeki saray bahçesinin bir kısmına ağırlaşan defineciler jeo-radar araması ile tam yerini tespit edebildi. 1 Eylül’de gereken süreçler biterse kutu açılacak.

Dönemin SS’in şefi Haimler’in, bu hazinelerle 4. Reich’ı kurmak için planlar yaptığı belirtiliyor.

KAYIP BRESLAU ALTINLARI

Bu büyük keşfin, kayıp Breslau altınları olduğu sanılıyor. Kutuda, Hitler’in el koyduğu altınların yanı sıra güçlü Alman ailelerinin, Ruslardan kurtarmak için Nazilere teslim ettiği mücevherleri ve çeşitli kıymetli eşyaları da bulunuyor.

Altınların yeri, çeşitli günlükler, zımnî evraklar ve kıdemli bir SS subayının notları sayesinde tespit edildi.

SS SUBAYININ NOTLARI

SS subayının notlarında, “Alacakaranlıkta teslim edilen sandıklar ve konteynerler için emniyetli konut olan yerde, bir oluk kazıldi” tabiri yer alıyor.

12 Mart 1945 tarihli bir dokümana nazaran, vaktin Reichbank’ından alınan 48 adet kutunun buraya gömüldüğü belirtiliyor.

Devasa hazinenin tamamının 28 ton olduğu kestirim ediliyor. Daha evvel de tıpkı günlük sayesinde, bâtın bir kalenin yeri tam olarak tespit edilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.