Her yıl 1 milyon konut lazım

Havaların ısınmasıyla birlikte düğün dernek telaşı da başladı. Türkiye’de geçen yıl evlenen çiftlerin sayısı 561 bin 710 olarak kayıtlara geçti. Bu sayı her yıl 100 binlerce yeni konut muhtaçlığını da beraberinde getiriyor. Evliliklerin yanı sıra yüksek kiralardan kurtulmak isteyenler ve yatırım emelli konut alan vatandaşların oluşturduğu talebin karşılanması için inşaat dalında Türkiye’nin hiç frene basmaması gerekiyor. Bölüm temsilcileri, Türkiye’de her yıl 1 milyonun üzerinde konut gereksinimi olduğuna dikkat çekiyor.

EVLENENE KONUT LAZIM

Bilhassa yaz aylarında düğünlerin sayısı en yüksek düzeye ulaşıyor. Bu durum da kiralık konutlara talebi artırıyor. Resmi istatistikler incelendiğinde Türkiye’de bir yıl içinde yapılan düğün sayısının son 20 yılda 480 binin altına hiç inmediği görülüyor. 2001 yılında Türkiye’de 544 bin 322 düğün yapılırken, 2002 yılında bu sayı 510 bin 155 oldu. Vakit zaman düğün sayısı belli yıllarda 650 bin sonuna yaklaşıyor. Geçen yıl en çok evliliğin yapıldığı kent 98 bin 384 ile İstanbul olurken, 34 bin 770 düğün ile Ankara ikinci, 29 bin 615 düğün ile İzmir üçüncü oldu.

YILLIK 1 MİLYON MESKENE MUHTAÇLIK VAR

Mevzuyu Yeni Şafak’a kıymetlendiren FuzulEv İdare Konseyi Lideri Eyüp Akbal, Türkiye’de evlenme ve boşanma oranları ortasındaki makasın açık olduğunu belirterek, konut gereksiniminin nüfusun artışı ve göçmenlerle birlikte artmaya devam ettiğini söyledi. Yıllık 1 milyonun üzerinde konuta gereksinim olduğuna işaret eden Akbal, “Şu an arzın az olduğu talebin de başladığı bir periyot. Zira stoklar eridi. Bu kanunla birlikte tekrar gayrimenkule dönüş başladı. Bir hareketlilik var. Gayrimenkul bölümü Türkiye iktisadında önemli bir motor” dedi.

Eyüp Akbal

TOPARLANMA BAŞLADI

Pandeminin ortaya çıkarmış olduğu tesirlere değinen Akbal, şunları kaydetti: “Türkiye’de gayrimenkul dalı çok değerli bir pozisyondayken, dövize bağlı artışların olması inşaat maliyetlerine yüzde 100’ün üzerinde bir yük getirdi. Hasebiyle bu müddette bir arz oluşmadı. Lakin yeni yeni toparlanma devrine girildi. İç piyasaya dönük konut üretmemiz gerekiyor. Buna yönelik de siyaset geliştirmemiz lazım. Son vakitlerde atılan adımlar vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştıracak. Gereksinim çok fazla.”

Akbal, Türk vatandaşlığına müracaatta alınacak gayrimenkul kıymetinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmasının da yerli alıcının önünü açacağına dikkat çekti.

En yüksek Kilis en düşük Gümüşhane

Evlenme suratının 2021 yılında en yüksek olduğu vilayet, binde 8,27 ile Kilis oldu. Bu ili binde 8,06 ile Şanlıurfa, binde 7,99 ile Adıyaman izledi. Evlenme suratının en düşük olduğu vilayet ise binde 4,86 ile Gümüşhane oldu. Bu ili binde 5,11 ile Tunceli, binde 5,22 ile Bayburt izledi. Evlenme sayısı aylara nazaran incelendiğinde, 2021 yılında ocak ve şubat hariç başka aylarda artış görüldü. Evlenme sayısı 2021 yılı Mayıs ayında 21 bin 676 iken 3,5 kat artarak haziran ayında 75 bin 137’ye yükseldi. Yabancı damatların sayısı 4 bin 976 iken, yabancı gelinlerin sayısı ise 23 bin 687 oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.