Galatasaray istatistiklerde de tabanı gördü!

Muhteşem Lig’de 2021-2022 döneminin en büyük hayal kırıklığı yaratan ekibi kuşkusuz Galatasaray oldu. Ligi 13’üncü sırada bitiren ve Avrupa kupalarından uzak kalmasının yanı sıra tarihinin en berbat dönemlerinden birini yaşayan sarı-kırmızılı grup, birçok maçta da performansı münasebetiyle taraftarlarından önemli tenkit aldı. Döneme Fatih Terim ile başlayan lakin deneyimli teknik adamla yolların ayrılmasının akabinde Domenec Torrent ile dönemi kapatan Galatasaray’ın dönem sonunda ortaya çıkan istatistikleri de geçirdiği berbat dönemi deliller nitelikte. 

BİTİRİCİLİK SORUNU DÖNEM BOYUNCA ÇÖZÜLEMEDİ

Sarı-kırmızılı grupta dönem boyunca en çok yaşanan sorun, kuşkusuz forvet oyuncularının formsuz olmasıydı. Geçtiğimiz yıl büyük beklentilerle transfer edilen lakin bu yıl bir türlü isteneni veremeyen Mostafa Mohamed’in yanı sıra Brentford’tan tekrar kiralanan Halil Dervişoğlu da istenen çıkışı yapamadı. Devre ortası transfer devrinde takıma katılan Bafetimbi Gomis de kimi maçlar dışında istenilen katkıyı sağlayamadı. Galatasaray’ın bitiricilik sorunu, dönem sonunda çıkan istatistiklere de yansımış durumda. 271 farklı ligi kapsayan, 100’den fazla parametrede futbol data karşılaştırma platformu Comparisonator’un datalarına nazaran maç başına 13.66 şut çekerek bu alanda tepede yer alan sarı-kırmızılı takım, isabetli şut kategorisinde ise maç başına 5.21 ile 8’inci sırada yer alıyor. Daha dikkat alımlı istatistiklerden biri ise maç başına gol beklentisi (xG) 1.74 olan sarı-kırmızılı grup, bu alanda 4’üncü sırada yer alsa da maç başına attığı 1.34 gol ile bu alanda 13’üncü olarak dönemi kapattı. 

LİGİN EN AZ TOP KAZANAN 4 EKİBİNDEN 1’İ

Defansif istatistiklere bakıldığında ise en dikkat çeken parametre, Galatasaray’ın ligin en az top kazanan 4 ekibinden biri olması. Sarı-kırmızılı grup, Beşiktaş’ın maç başına 54.5 ile dorukta olduğu bu alanda 49.6 ile 17’nci sırada yer alıyor. Sarı-kırmızılar ayrıyeten kendi yarı alanında maç başına yaptığı 14.1 top kaybı ile bu alanda da ligde 12’nci sırada dönemi kapattı. 

DOMENEC TORRENT DEVRİNDE DAHA AZ ŞUT, DAHA AZ PAS, DAHA FAZLA GOL

Dönemi Fatih Terim idaresinde açan lakin Domenec Torrent ile kapatan Galatasaray’da iki teknik yöneticinin devirleri karşılaştırıldığında değerli datalar ortaya çıkıyor. Comparisonator’un bilgilerine nazaran sarı-kırmızılı takım, Domenec Torrent devrinde daha az şut çekmesine, daha az pas yapmasına karşın daha fazla gol atma başarısı gösterdi. Fatih Terim periyodunda ligde 1.2 gol ortalaması yakalayan sarı-kırmızılı kadro, Torrent’in vazife mühletince ise maç başına 1.51 gol ortalaması tutturdu. Fatih Terim ile Domenec Torrent devirleri karşılaştırıldığında ortaya çıkan en farklı sonuçlardan birisi ise pas parametresinde göze çarpıyor. Sarı-kırmızılı grup, Fatih Terim devrinde; pas, başarılı pas, anahtar pas, uzun pas, rakip 3. bölgeye pas, orta ve başarılı orta kategorilerinin tamamında Domenec Torrent periyodunun önünde yer aldı. Terim periyodunda ligde 528.4 pas yapan ve bunlardan 449.7’sinde başarılı olan Galatasaray, Torrent devrinde ise 476.5 pasın 403.2 adedinde isabet yakalayabildi. Fatih Terim periyodunda rakip 3. bölgesine maç başına 166.7 pas atan sarı-kırmızılılar, Torrent devrinde ise 127.3’te kaldı. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.