Fitch, ECB’nın yeni mali aracının riskleri azaltacağını savunuyor

Tüm dünyada enflasyon yüksek. Avrupa’da bulunan ülkelerin de mali yapılarında sarsılma yaşanıyor. Euro Bölgesi ülkelerinin kimilerinin borçluluk oranı başkalarından fazla. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) devreye girerek borçu yüksek bu ülkeler için riske karşı müdafaa teklifinde bulunuyor.

Fitch Ratings, ECB’nin yüksek borçlu Euro Bölgesi üyelerine yardımcı olmak için geliştireceği yeni aracın mali riskleri azaltabileceğini, siyaset seçeneklerinin hâlâ değerli olduğunu belirtti.

ECB, para siyasetinde kademeli olarak olağanlaştırma sürecinin başlatıldığı Aralık 2021’den bu yana ECB İdare Kurulu’nun “ayrışma risklerine” karşı harekete geçme taahhüdünde bulunduğu vurgulanmıştı.

ECB, borçlu Euro Bölgesi ülkelerine risklere karşı harekete geçme taahhüdünde bulunabilir

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, ECB’nin “ayrışma risklerine” karşı harekete geçme taahhüdünün, ülke borçlanma maliyetlerindeki keskin dalgalanmaların yüksek borçlu Euro Bölgesi ülkelerindeki borç dinamiklerini olumsuz etkileme riskini azaltabileceği kaydedildi.

Ülkelerin kredi prestiji desteklenebilir

Bunun kelam konusu ülkelerin kredi prestijini destekleyeceğine işaret edilen açıklamada, lakin borçların istikrarı ve azaltılması konusundaki ilerlemenin ülkelerin kredi değerlendirmesi için değerli olmaya devam edeceği aktarıldı.

“Tahvil getirileri yükselecek, yüksek faiz ödemeleri mali alanı daraltacak”

AA’nın haberine nazaran,  yeni aracın bankanın siyaset sıkılaşmasına giderken olumsuz piyasa dinamiklerinden kaçınmasını amaçladığı kaydedilen açıklamada, tahvil getirilerinin tekrar de 2015’ten bu yana olan periyoda nazaran çok daha yüksek olacağı bildirildi. Açıklamada, bunun vakit içinde daha yüksek faiz ödemelerine dönüşeceği ve Euro Bölgesi ülkeleri için mali alanı azaltacağı aktarıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.