Fırlattığı roket Hint Okyanusu’na düşen Çin’e NASA’dan suçlama

ABD Uzay Kuvvetleri, Çin tarafından 24 Temmuz’da fırlatılan “Long March 5B” roket kesimlerinin, dün mahallî saatle 16.45 sıralarında Hint Okyanusu’na düştüğünü açıkladı.

NASA’dan Çin’e eleştiri

İHA’nın haberine nazaran; ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Lideri Nill Nelson tarafından mevzuya ait yapılan açıklamada, “Çin, Dünya’ya düşen Long March 5B roketi için belli yörünge bilgilerini paylaşmadı” sözlerini kullandı.

Uzay çalışmaları yürüten tüm ülkelerin, enkazların oluşturabileceği risklerin önlenebilmesi için bu alanda izlenen teamüllere uyarak gerekli bilgileri ilgili tüm taraflarla paylaşmaları gerektiğini belirten Nelson, Çin’i bu bilgileri paylaşmamakla suçladı.

Çin: Enkazla ilgili 4 açıklama yaptık

Çin Beşerli Uzay Ajansı (CMSA) ise, roketin yörünge bilgilerini yakından izlediklerini ve bir hafta içinde enkaz noktasına dair 4 sefer açıklama yayımladıklarını söyledi.

Çin uzay isttasyonunun modülünü taşıdı

Çin’in uzay istasyonuna ilişkin çekirdek modülünü yörüngeye taşımak üzere geçtiğimiz yıl 29 Nisan’da yörüngeye fırlatılan bir Long March 5B roketi, modülün gövdeden ayrılmasının akabinde denetimden çıkarak Hint Okyanusu’nda Maldivler yakınlarında bir bölgeye düşmüştü. Gelişmenin akabinde NASA’dan yapılan açıklamada Çin’in uzay çalışmalarının inançlı olmadığı belirtilerek, Pekin’e şeffaf olma daveti yapılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.