Finlandiya’dan Rusya’yı kızdıracak karar

Findandiya NATO üyeliği için yeşil ışık yaktı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin, ortak bildiri yayınlayarak “Finlandiya’nın vakit kaybetmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini” ilan etti.

Bildiride, “Bu kararı almak için ülke içinde atılması gereken adımların önümüzdeki birkaç gün içinde süratlice yerine getirilmesini umuyoruz” denildi.

Karara Rusya’dan cevap gecikmedi. Kremlin’den yapılan açıklamada “Finlandiya’nın NATO’ya girmesinin Rusya için tehdit” olduğu belirtildi.

Açıklamada, “NATO’nun genişlemesi Dünya’yı ya da Avrupa’yı daha istikrarlı yapmayacak” denildi.

Rusya daha evvelce de NATO üyeliği konusunda Finlandiya ve İsveç’i mevzuyla ilgili uyarmış. Bu durumun “yanıt verilmesi gereken siyasi ve askeri sonuçlara yol açacağını belirtmişti.

İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde tarafsızlık siyaseti izleyen Finlandiya, 1995’te Avrupa Birliği’ne üye olduğunda “resmen tarafsız” bir ülkeden “askeri olarak bağlantısız” pozisyona gelmişti.

Finlandiya’yı NATO ile yakınlaştıran ise Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhakı oldu.

Sovyetler Birliği ile berbat bir geçmişi olan İskandinav ülkesi, “Kuzey Atlantik İttifakı Örgütü” ile işbirliğini kademe kademe artırdı.

Lakin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına kadar Finlandiya NATO’ya üyelik teşebbüsünden geri durdu. Savaş öncesinde Finlandiya halkının NATO üyeliğine takviyesi yüzde 25 iken son yapılan anket bu oranın yüzde 76’ya çıktığını gösterdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.