Finlandiya Başbakanı Sanna Marin: Terör konusunda Türkiye’nin tasaları yersiz

Teröre açıkça verdikleri takviyeyle sıkça gündeme gelen İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmeleri önünde tek mahzur Türkiye.

Son vakitlerde İsveç’ten Türkiye’nin talepleriyle ilgili olumlu cevaplar gelirken, Finlandiya’dan ise çelişkili açıklamalar gelmeye başladı.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, dün akşam yaptığı açıklamada, “Şahsen Türkiye’nin lisana getirdiği itirazların birçoklarının temelsiz olduğunu görüyorum. Örneğin terörü desteklemiyoruz” dedi.

“PKK’yı uzun vakittir terör örgütü olarak gördük” diyen Marin, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının önünde hiçbir pürüzün olmadığını da lisana getirdi.

Türkiye’nin kaygılarının ‘yersiz’ olduğunun altını çizen Marin, Türkiye’nin kendilerini ‘rehin’ tutması durumunda hem Finlandiya hem de İsveç’in işleri ilerletmek için yapabileceği çok az şeyi olduğunu lisana getirdi.

Sanna Marin, “Katılmamız için rastgele bir mani olmamalı” dedi. Bunun için de mevzunun ay sonu Madrid’de yapılması planlanan NATO Tepesi’nde bahsin tahlile ulaşmasını istediğini söyledi.

Marin, Türkiye’nin NATO’ya üye olmak isteğini söz etmeden evvel kendilerini desteklediklerini, lakin müracaat kararının akabinde bu görüşten vazgeçtiklerini sav etti.

Aynı vakitte Başbakan, bugün yapılacak Brüksel görüşmelerinin değerine de dikkat çekti.

Belçika’da bugün İsveç ve Finlandiya’nın NATO ba şvuruları hakkında resmi seviyede görüşmeler yapmak üzere Türkiye, Finlandiya ve İsveç’ten temsilciler Brüksel’de toplanacak.

FİNLANDİYA’NIN TERÖR SABIKASI KABARIK

Türkiye’nin teröre verdiği takviye nedeniyle NATO’ya katılmasını reddettiği ülke Finlandiya’da geçmişte yaşanan olaylar gündeme geldi.

METRODA ÖCALAN AFİŞİ

Finlandiya’nın başşehri Helsinki’deki metrolarda bulunan ekranlarda PKK elebaşı ‘Öcalan’a özgürlük’ afişlerinin yayınlanması büyük reaksiyon toplamıştı.

FETÖ VE PKK’LILARI KANITLARA KARŞIN İADE ETMEDİLER

Türkiye, Finlandiya’dan 6’sı FETÖ, 6’sı PKK olmak üzere terör örgütü irtibatlı toplam 12 kişiyi, İsveç’ten de 10’u FETÖ, 11’i PKK olmak üzere toplam 21 kişinin iadesiyle ilgili süreci başlattı.

Mahkeme kararları ve kanıtlar doğrultusunda yapılan 33 iade talebinden hiçbirine olumlu cevap vermedi.

Finlandiya Parlamentosu milletvekili Johan Kvarnström, FETÖ’cü ve PKK’lı teröristleri hudut dışı etmeyeceklerini tabir etmişti.

‘TERÖRİSTLER GÜNAHSIZ İNSANLAR’

Terör örgütlerine verdikleri takviye nedeniyle Türkiye’den NATO konusunda veto yiyen Finlandiya Parlamento Lideri Matti Vanhanen teröristleri ‘masum insanlar’ olarak tanımlayarak ‘Masum insanları iade edemeyiz’ tabirlerini kullanmıştı.

Helsingin Sanomat isimli haber sitesi, vekillerin demeçlerinin yer aldığı satırların ortasına kelamda Kürdistan haritası yerleştirdi.

SKANDAL HARİTA

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz ve HDP’li Hişyar Özsoy’ın Türkiye’yi Finlandiya basınına şikayet ettiği röportajda Finlandiya medyasından ‘Helsingin Sanomat’ (HS) isimli haber sitesi kelamda Kürdistan haritası paylaşması büyük reaksiyon toplamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.