El konulmuştu: Sezgin Baran Korkmaz’ın özel jetini ‘Reza Zarrab satın aldı’ savı

Bir periyot, organize hata örgütü önderi Sedat Peker’in görüntülerinde ismi geçen ve para akladığı teziyle ABD’nin talebi ile Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili dikkat çeken bir tez gündeme geldi.

UÇAĞI SATILDI

Airporthaber’in aktardığına nazaran; iflas eden Borajet Hava Yolları’nın da sahibi olan Sezgin Baran Korkmaz’ın el konulan özel uçağı Bakırköy 2. İcra Dairesi tarafından satıldı.

Borajet Havayolları, 2016 yılının son günlerinde ABD’de ömrünü sürdüren işadamı Yalçın Ayaslı tarafından SBK Holding’e satılmıştı. Sezgin Baran Korkmaz’ın sahibi olduğu SBK Holding bünyesinde 2017 yılının Nisan ayına kadar uçuşlarını sürdüren Borajet, daha sonra ani bir kararla tekrar yapılanma sürecine girildiği belirtilerek uçuşlarını durdurduğunu açıklamıştı.Şirket bünyesinde bulunan TC-YYA kuyruk tescilli Bombardier Küresel XRS tipi business jet Bakırköy 2. İcra Dairesi tarafından satışa çıktı.

Toplam uçuş müddeti 3317 saat olan “Digor” isimli uçak açık artırma yöntemi ihale ile yeni sahibini buldu.

ABD’li bir yatırımcı tarafından alınan uçağın bakım ve evrak süreçlerinin tamamlanmasından sonra teslim edileceği öğrenildi. Birinci olarak 21 Şubat 2022’de vergiler dahil yaklaşık 70 milyon TL’den satışa sunulan uçağın birinci ihalede beklenen teklifin gelmemesi üzerine ikinci ihalede yeni sahibini bulduğu belirtildi.

‘REZA ZARRAB’ SAVI

Öte yandan tezlere nazaran; Sezgin Baran Korkmaz’ın eski uçağını ABD ile anlaştıktan sonra Aaron Goldsmith ismini alan ve ABD’de at çiftliği işleten Reza Zarrab’ın aldığı tabir edildi.

Reza Zarrab, 2016 yılında İran’a uygulanan ambargoları delme suçlamasıyla ABD’de tutuklanan ve 2017’de itirafçı olduktan sonra tahliye edilmişti.

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA BEKLİYOR

Uçak yeni sabihinin alması için Atatürk Havalimanı’nda E kapısında bulunan 11 nolu hangarda bekliyor. Sürecin ABD Adalet Bakanlığı denetiminde sürdürüldüğü ve süreçlerin ABD merkezli bir fon tarafından üstlenildiği öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.