Dutun bilinmeyen mucizevi faydaları! Demir ve lif kaynağı..

Dut içerdiği demir bakımından sayılı besinler ortasında yer almaktadır.Adeta bir şifa deposu olan dutun içerisinde bulunan demir ve lif oranı epeyce yüksektir.Bu sayede günlük demir ve lif ihtiyacamızı dut yiyerek karşılayabiliriz.

Dutun bilinmeyen bir yararı daha ortaya çıktı.Dutun kandaki iltihapları engelleyerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koyduğu ortaya çıktı.

Vitamin deposu olara bilinen dutun birçok fayfası bulunuyor.İşte dutunu mucizevi yararları..

Dut içerisinde bulundurduğu C, A ve K vitaminleri, beta karoten, alfa karoten, lif, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve yüksek antioksidanlar sayesinde birçok hastalığa karşı âlâ gelmektedir.

Dut akciğer ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olmasıylada bilinir.

Lif kaynağı olan dut sindirim sisteminin sağlıklı işlemesini sağlar.Bunun sebebi lifin sindirim sisteminin düzgün çalışmasında değerli rol oynamasıdır.

Dut günlük demir gereksiniminin yüzde otuzunu karşılayabilmektedir.Demir bakımından güçlü bir besin olan dut kansızlık yaşayanlar için tüketilmesi gereken bir besindir.

Yüksek ölçüde C vitamini içeren dut, bedenin virüslerden hasar almasını önleyerek hücrelerin yenilenmesini sağlar.Bu sayede yorgunluk ve uykusuzluk üzere sorunların en aza indirilmesini sağlar..

Dut içerisinde barındırdığı yüksek kalsiyum sayesinde kemik ve diş sıhhati içinde son derece yararlıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.