Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Altun, tahıl koridoru muahedesini kıymetlendirdi: Global besin krizini hafifletecek

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun toplumsal medya hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında “Tahıl ve Yiyecek Hususlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi”nin imzalanmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye’nin, milletlerarası toplumun karşılaştığı zorluklarla uğraşta kalıcı diplomasinin değerini bir sefer daha gösterdiğini belirten Altun, bugün imzalanan mutabakatın, çok gereksinim duyulan tahıl ihracatının önünü açarak global besin krizini hafifleteceğine işaret etti.

“Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan’ın da belirttiği üzere bu mutabakat, tüm dünyada kıtlığı önleyecek ve hayat kurtaracak.” tabirini kullanan Altun, global meseleleri diplomasiyle ele alma taahhütlerini gösteren bu muahedeye aracılık etmek için Ukrayna ve Rus taraflarının yanı sıra BM ile yakın halde çalıştıklarını kaydetti.

Altun, “Türkiye, Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan’ın liderliği sayesinde uzun müddettir memleketler arası arenada değerli bir aktör olarak öne çıkıyor. Besin güvenliği, göç, güç krizi ve bölgesel çatışmalar üzere mevcut bölgesel ve global sıkıntıları çözmek için çalışmaya devam ediyoruz.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana diplomatik teşebbüsleri sürdürdüğüne dikkati çeken Altun, şöyle devam etti:

“Daha evvel ateşkes görüşmeleri için iki tarafı bir ortaya getirmeyi başarmıştık. Tahıl ihracatı konusunda bugün büyük ilerleme kaydettik. Dünyamız çalkantılı vakitlerden geçerken Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan’ın hep ortaya koyduğu üzere tahliller bulmak için güçlü bir liderliğe ve kararlılığa muhtaçlığımız var. Milletlerarası toplumu ortak meselelere diplomatik tahliller bulmak için hiçbir uğraştan kaçınmamaya davet ediyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Altun, çatışma ve krizlerle dolu istikrarsız bir bölgede Türkiye’nin bir barış ve istikrar ışığı olarak parladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Karşılaştığımız zorlukların büyüklüğü ne olursa olsun, temasa, diyaloğa ve diplomasiye olan inancımız her vakit güçlü olmuştur. Türkiye olarak, istikrar ve barış davasına hizmet edecek aktörlerle ilgi kurmaktan asla çekinmeyeceğiz.

Bugünkü mutabakat, milletlerarası toplumun insanlığın karşı karşıya olduğu sayısız devasa zorluğun üstesinden gelmek için bizimle birlikte çalışabileceğini gösterdi. Dünya, bir salgını atlatırken ve bölgemiz birden fazla çatışmayla meşgulken dünya önderlerinin harekete geçmesi kritik kıymet taşıyor. Daha aydınlık bir gelecek istiyorsak Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan’ın sergilediği üzere bir cesaretli liderlik diğer yerlerde de kendini göstermelidir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.