Cevdet Yılmaz Başşehir Kulisi’nde

Başşehir Kulisi programında bu hafta Mehmet Acet’in konuğu TBMM Plan ve Bütçe Kurulu Lideri ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz…

İşte Cevdet Yılmaz’ın açıklamalarından satır başları:

Öncellikle bunu anlamamız için dünya kaidelerini tahlil etmemiz gerekiyor. ABD’de AB’de son 40 yılın en yüksek enflasyon sayılarıyla karşı karşıyalar. Bunun temel sebebi pandemi, siyasetten iktisada bir çok alanı etkiledi. Pandemi yaşanırken üretim durdu, devletler toplumsal bölümleri ayakta tutmak için yüksek harcamalar yaptılar. Üretim yok lakin bol para var. Bütün dünya bunu yaptı ve bizde de yaşandı. Çok sıkıntı bir devirden geçti dünya. Hasebiyle bol paranın olduğu bir devir yaşandı ve bunun tesirlerini yaşıyoruz şuanda. Pandemiden çıkış sürecinde talep patlaması yaşandı, lojistikte yaşanan ıstıraplarla birleşince bu durum ortaya çıktı. Pandemiden evvel 15 Temmuz yaşandı ve tam onu toplarken pandemi geldi. Maalesef döviz kuru piyasalarında dengesizlik yaşadık ve bununla birlikte enflasyonla karşı karşıya kaldık. ABD’nin enflasyonu yüzde 1’den yüzde 8’e çıktı. Fiyatlarla ilgili gelişmeler kıymetli, dar gelirli ve sabit gelirlilerin durumuna bakmak gerekir. Bir müddet daha enflasyon ile yaşacağız. Ancak hükümetimiz bu enflasyon ile çaba ederken bir yandan da dar kesimlileri enflasyona ezdirmemeye çalışıyor. KDV indirimleri yapıldı, emekliye memura artırımlar yapıldı. Artık yıl ortasında da artırım yapılacağını duyuyoruz. Minimum fiyatla ilgili kıymetlendirme ne vakit yapılacağını göreceğiz. Hükümetimiz başından beri hiçbir vakit enflasyona fiyatlar ezdirilmedi. 

Toplumsal siyasetimizi da güçlendiriyoruz. 

ENFLASYON NE VAKİT DÜŞECEK?

Baz tesiri dediğimiz bir şey var, geçmiş periyotta enflasyonun çok yüksek olduğu devirlerde mukayese ettiğimizde enflasyon düşüyor. Yaz periyodunda ise malum iklim şartları gereği besin fiyatlarında düşüş beklenir. Kuraklık yalnızca gıdayı değil enerjiyi de etkiledi. Yalnızca güçte 165 milyar lira halkımıza maliyet yansımasın diye takviye verdi. Kuraklığın sona ermesiyle birlikte gerek güçte gerek besinde sonuçlar alacağız. Bir de savaş var tabi, o da güç ve besin fiyatlarında olumsuz tesir yarattı. Yaptırımlar da ekonomik yük ortaya çıkardı. Bunlarla birlikte gerçekten şiddetli bir devirden geçiyoruz. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.