Bitcoin 20.000 dolar; Ethereum 1.000 doların altına indi

Kripto varlık piyasasında sıkılaşma baskısı ve devam eden De-Fi krizi ağır tahribat yaratmaya devam ediyor. Fed‘in sıkılaşma döngüsüne yönelik fiyatlamalarla hafta içinde 20 bin dolar hududuna dayanan Bitcoin, bu sonu da aşağı istikametli kırdı. Böylece Aralık 2020’den bu yana birinci kere Bitcoin‘de 20 bin doların altı görüldü.

Kripto varlık piyasasının değerli para ünitelerinden olan Ether de 1.000 doların altına geriledi.

Kripto piyasası global riskli varlıklar piyasalarıyla paralel formda Fed ve başka merkez bankalarının sıkılaşma adımları hasebiyle düşüş ivmesine girmişti.

Kripto para fiyatları sert halde düşerken, profesyonel yatırımcılar eskisi kadar kolay kâr elde edilemeyen piyasada yararlarını artırmak için birbirlerini maksat almaya başladılar.

Sushi De-Fi Borsasında Omakase anonim ismiyle bilinen bir kullanıcı verdiği röportajda birçok köpek balığı yatırımcının süreçleri kayıt altına alan blok zincirleri araştırarak bilhassa yüksek kaldıraçla oynayan öteki yatırımcılar hakkında bilgi edinmeye çalıştığına dikkat çekti.

Sonrasında “köpek balıkları” bu yatırımcıları, insanların birbirinden aracı kurumlar olmadan borç aldıkları De-Fi sistemlerinde epeyce yaygın olan likidasyona (varlıklarının bedelini sıfıra indirme) zorlayarak “likidasyon bonusu” elde ettikleri belirtiliyor.

Nansen blok zincir analitik firmasına nazaran misal stratejilerden biri olan köpek balığı yatırımcıların merkeziyetsiz Borsalar ve merkezi borsalar ortasındaki farkla fiyat arbitrajı üzerinden para kazanması TerraUSD sabitkoinin çökmesine neden olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde kripto borsası Celsius Network’te yaşanan sıkıntılar da arbitraj süreçleri nedeniyle daha makus bir hal almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.