Birinci zarurî karantina! ‘Maymun çiçeği’ bir ülkeyi kapattı

Afrika kökenli maymun çiçeği virüsü dünyada alarm veriyor. Belçika bir haftada 3 hadise tespit edilmesinin akabinde maymun çiçeği virüsü tespit edilen bireylere 21 günlük karantina uygulama kararı verdi.

Lokal medyaya nazaran, Flaman sıhhat yetkilileri, 20 Mayıs’ta 3 olay tespit edilmesinin akabinde salgınla ilgili siyaset izlemek için toplandı ve virüs tespit edilen şahıslara 21 günlük karantina kaidesi getirdi.

Yüksek riskli temas dahilindeki şahısların kendilerini izole etmesi istenmezken, bilhassa bağışıklığı düşük şahıslardan uzak durmaları tavsiye edildi.

Belçika’da birinci olay 19 Mayıs’ta görülmüştü.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Dünya Sıhhat Örgütü, şimdiye kadar 80 maymun çiçeği olayını doğrularken, 50 hadise şimdi araştırılıyor.

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika çeşidi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Virüsün Kongo tipinin yüzde 10’a kadar vefat riski bulunurken, Batı Afrika çeşidinin her 2 olaydan birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu biliniyor.

Çoklukla hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.