Binance ve Coinbase, Bu Altcoin İşlemlerini Durdurdu!

Binance, piyasa koşulları nedeniyle USDC’nin BUSD’ye otomatik dönüştürülmesini geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Coinbase de USDC için USD çiftine değişimi durdurdu. İşte detaylar…

Binance, bazı USDC işlemlerini askıya aldı

Günlük işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, USDC/BUSD dönüşümlerini askıya aldı. Borsa bir tweet’te, kararın yüksek girişlere ve dönüşümü desteklemek için artan yüke yanıt olarak verildiğini belirtti. Hareket, standart bir risk yönetimi prosedürüdür ve Binance durumu izlemeye devam edecektir. Duyuru, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan USDC’nin 24 saat içinde yüzde 0,8 düşmesinin ardından geldi.

Düşüş, Circle tarafından USDC’nin nakit rezervlerini yönetmek için kullanılan altı bankacılık ortağından biri olan Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasına bağlandı. Circle, SVB’deki rezervlerin tam miktarını açıklamasa da bankanın sıkıntısının etkisi USDC tarafından hissedildi ve OKX’te USDC/USDT ticaret çiftinde 0.973 dolara önemli bir düşüşe yol açarken Binance’te BUSD/USDT ticaret çifti 0.9873 dolara düşüş gördü. Ayrıca  son 24 saat içinde merkezi borsalardan önemli bir USDC çıkışı oldu. USDC tutan cüzdanlar borsalardan toplam 68 milyon dolar çekerken, Genesis Trading, Wintermute ve Jump Trading gibi fonlar ve piyasa yapıcılar da yaklaşık 79 milyon dolar değerinde USDC çekti.

Coinbase USDC/USD işlemlerini askıya aldı

Diğer yandan, önde gelen kripto para borsalarından biri olan Coinbase, bankalar kapalıyken hafta sonu USDC/USD dönüşümlerinde geçici bir duraklama duyurdu. Coinbase ve Circle, Centre’ın iki kurucu üyesidir ve Circle, özellikle USDC’nin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Borsadan gelen bir tweet’e göre, dönüşümler, bankaların normal bankacılık saatlerindeki USD transferlerine dayanıyor ve mevcut piyasa kargaşası gibi artan faaliyet dönemlerinde bu tür transferler gecikebiliyor. Coinbase, kullanıcılarına varlıklarının güvende olduğuna dair güvence verdi.

Coinbase’in bu hamlesi, son birkaç gündür özellikle dalgalı olan mevcut piyasa koşullarına bir yanıt olarak geldi. Kripto para piyasası bir satış yaşarken, birçok yatırımcı pozisyonlarını tasfiye etmek için acele ediyor ve bu da alım satım faaliyetlerinde artışa neden oluyor. Bu, bankacılık sistemini zorlayarak borsaların işlemleri zamanında gerçekleştirmesini zorlaştırdı. Coinbase’in hafta sonu USDC/USD dönüşümlerini duraklatma kararı, standart bir risk yönetimi prosedürü olarak görülüyor ve borsa, bankalar Pazartesi günü açıldığında dönüşümlere devam etmeyi planladığını belirtiyor.

Genel olarak, son 24 saat içinde merkezi borsalardan USDC çekimi yaklaşık 920 milyon doları buldu ve son yedi gün içinde borsalardan toplam 30 milyar dolar değerinde USDC çekildi. Haber, belirli bir varlığa veya varlık sepetine göre istikrarlı bir değeri korumak için tasarlanan stablecoin’lerin karşılaştığı zorlukları vurguluyor. Stablecoin’ler, son yıllarda kripto para ticaretini kolaylaştırmanın ve piyasa volatiliteyi karşı bir koruma sağlamanın bir yolu olarak popüler hale geldi. Bununla birlikte, USDC ile yaşanan son olaylar, bu coinlerin ve rezerv varlıklarının istikrarı hakkında soruları gündeme getirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*