Başak Cengiz’in ismi, mezun olduğu okulda yaşayacak

Mimar Başak Cengiz, geçen yıl 9 Kasım’da, iş için bulunduğu İstanbul Ataşehir’de, sokak ortasında tanımadığı Can Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcıyla öldürüldü. Başak Cengiz’in ismi, ortaöğrenimini tamamladığı Pınar Koleji Çağlayan Fen Lisesi’ndeki kütüphaneye verildi. ‘Başak Cengiz Kütüphanesi’ ve 13 Mart 2016’da Ankara Kızılay’daki terör atağında hayatını kaybeden Feyza Acısu’nun isminin verildiği yabancı lisan dersliği, merasimle açıldı. Merasime İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Yenimahalle Kaymakamı Çağatay Halim, Yenimahalle İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Soydan Karahan, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Merasimde Başak Cengiz’in annesi Beyhan Cengiz, babası Avni Cengiz ve nişanlısı Uzman Mızrak da yer aldı.

‘BİZE DÜŞEN ANILARINI YAŞATMAK’

Merasimde konuşan Bakan Yardımcısı Çataklı, “Bize düşen yolcu ettiklerimizi rahmetle anmak, dua etmek, onların anılarını yaşatmak, yönetimimizin yaptığı üzere onlara dua edilmesine vesile olacak şeyler yapmak. Bugün üzerine konuştuğumuz cennete yolcu ettiğimiz evlatlarımızın ikisiyle de alakalı olaylarla ilgili de kamunun, devletin, toplumun her bölümün de yapacağı değerlendirmeler vardır. Hepimize düşen misyonlar olduğunu, bunun için toplumun gencinden yaşlısına, anne babasından evladına, herkese sorumluluk düştüğünü hatırlatmak isterim. Bu ülke 40 yıldan fazla terörle uğraş ediyor. Yalnızca hudutlarımızda değil sonlarımızın ötesinde de uygun bir uzaklık almış durumdayız. Kimse, hele hele anne baba evladını yolcu etmek istemez. Çok sık şehit cenazelerine giderim. Teselli etmeye çalışırım fakat daima kendi evlatlarım aklıma gelir. Herkesin bir imtihanı vardır. Yaradan sabır versin. Efendimize komşu eylesin. Genç kardeşlerimiz de inşallah bu okulda hem laboratuvar hem kütüphanede oralarda isimlerini görüp dua etsinler” dedi.

‘ASLA UNUTMAYACAĞIZ’

Anne Beyhan Cengiz, kızı Başak Cengiz’in okuduğu okulda anılar biriktirdiğini belirterek, “Başak Cengiz burada, bu sıralarda çok hoş bir eğitim alarak, muvaffakiyet dokümanıyla bitirerek hayata adım attı. Burada anılara boğuldum. Başak, dünyayı erken terk etti. Tertemiz olarak Allah yanına aldı. Zalimce zulme uğrayarak şehit edildi. Zulüm ve ahlaksızlığın olduğu bu dünyada hepimiz birlikte olmalıyız. Bu berbatlığı yenmek için savaş açmalıyız. Anne yüreğinden evlat acısını koparıp atmak çok güç. Çağlayan Fen Lisesi kurucularının Başak Cengiz’in ismi yaşatılsın, diye vefa göstermelerine minnettarım. Başak Cengiz’i asla unutmayacağız. Onu her vakit hayırlarla yad edeceğiz” diye konuştu.

‘GÖNÜLLERE KAZINDI’

Beyhan Cengiz, kızının, bayan cinayetine kurban giden bayanların her vakit yanında olduğunu lisana getirerek, “Hak ve adalet yanımızda. Zalimleri durdurabilme yolunda tahliller bulmamız bizim rahatça yastığa başımızı koymamızı sağlamalı. Bunun için herkes bir arada olmalı zira zalimler can almaya devam ediyor. Bu zalimleri durdurmak için el ele vermemiz lazım. Birlik, beraberlik içinde olmamız lazım. Başak Cengiz bu kısa hayatında Allah’ın yarattığı her cana kıymet değer verirdi. Zulme uğrayan bayanlara her vakit bir şey yapacağını belirtirdi. Kendi hayattan koparıldı lakin hala ismi savaş veriyor. Başak Cengiz gönüllere kazındı. Başak Cengiz hayatta olmadan bile bayanlar için savaşırken bütün bayanlar yaşarken neden savaş vermeyelim? Neden bu zulme seyirci kalalım.? Neden bu meselelere tahlil bulmayalım? Biz güçlüyüz. Bayanlar lütfen sessiz kalmayalım. Bu bataklıktan saf insanları kurtarmalıyız” dedi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.