Balıkesirli çiftçilerden dron ile ilaçlamaya ağır ilgi

Teknoloji kullanımı tarım kesiminde de kıymetli hale geldi…

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde çiftçilik yapan vatandaşlar dron ile ilaçlama yaparak iş yükünü hafifletirken birebir vakitte eser kaybının önüne de geçmeyi hedefliyor.

Son vakitlerde tarlalarda artan zirai insansız hava araçları tarım kesiminde de kıymetli bir pazar haline geldi.

500 dönümlük araziyi dron ile ilaçlıyor

Bölgede 20 yıldır çiftçilik yapan Ferdi Akay 500 dönümlük ayçiçek toprağına dron ile ilaçlama yaparak traktörün giremediği, yağmur sonrası ilaçlamada çok faal kullanılan ve traktör ayak izi sonucu yaşanan eser kaybının önüne geçmeyi planlıyor.

“Ürün kaybının yaşanmaması için bu türlü bir metodu keşfettik”

Tüccar ve çiftçilik işleriyle uğraşan Ferdi Akay, günümüz teknolojisi olan insansız hava aracı ile topraklarda ekili olan mahsullere az ziyanla ilaçlamanın mümkün olduğu bu tekniği tercih ettiğini tabir etti.

Çiftçi Ferdi Akay, “500 dönümlük ekmiş olduğumuz ayçiçek tarlalarımıza tırtıl istilası yaşanmaktadır. Tarlaları gezdiğimizde tırtıllarla karşılaştık. Traktörün giremediği ve eser kaybının yaşanmaması için bu türlü bir yolu keşfettik. 500 dönümlük toprağa daha az zayiat verebilmek ve traktörle ezersek çok büyük ziyanımız olacak. Dron ile daha tesirli, mikro ilaç olarak tırtılla çabayı bu halde yapıyoruz” dedi.

“Çiftçilerimize ekonomik katkı sağlayacak”

İHA’nın transferine nazaran; Dron pilotu Enes Biçer, insansız hava araçları ile tarlada ve bahçede, eserlere hiç dokunmadan havadan ilaçlama yapmanın mümkün olduğunu söz ederek şöyle devam etti: “Traktörün giremediği yağmur sonrası ilaçlamada çok faal kullanılan ve traktör ayak izi sonucu yaşanan eser kaybının önüne geçerek, çiftçilerimize ekonomik katkı sağlayacak. Zirai ilaçlama ile böceklerle uğraş ediyoruz. Dekar başına ortalama 40 liraya ilaçlama yapıyoruz. Tabi ilaçlama yaptığımız mahsule nazaran fiyat değişmektedir. Buğday, arpa üzere mahsullerde 30 liradan süreci yapıyoruz. Dron ile birinci olarak arazinin koordinatlarını belirliyoruz ve otonom bir biçimde ilerliyor. Yalnızca acil bir durum olursa biz müdahale edebiliyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.