Aylık 5 bin 500 liradan az kazanana haciz yok

Asgari fiyat, bu yılın başında yüzde 50.50 artırım ile net 2 bin 825 liradan 4 bin 250 liraya çıkarılmıştı. Lakin ortaya çıkan konjonktür nedeniyle 1 Temmuz prestijiyle yüzde 29.3’lük ek artırımla bu meblağ 5 bin 500 lira olarak belirlendi. Taban fiyatla geçinen vatandaşlar kimi durumlarda banka borçlarını da ödemekte zorlanıyor. Sonrasında icra takibi ve haciz kelam konusu olabiliyor. Sonrasında keder katlanarak devam ediyor. Toplumsal dayanak alan bireyler de benzeri meselelerle karşılaşabiliyor.

ÖRNEK OLACAK PROJE

Tüm bu gelir kümesine nefes aldırmak için Türkiye İştirak Bankaları Birliği (TKBB), ocak ayında yeni mesleksel tanzim kararını kamuoyu ile paylaşmıştı.

Diğer bankalar için de örnek alınması gereken karara nazaran; İştirak Bankaları Birliği’ne üye bankalar, kendi alacakları için geçerli olmak üzere; aylık geliri taban fiyat yahut altında olan borçluların hesaplarına yatan fiyat ve maaşı haczedemiyor. Bu şahısların hesaplarına yatan toplumsal yardımlar da haczedilemiyor ve borçların tahsilatında kullanılamıyor.

HANGİ BANKALAR

Emlak İştirak Bankası
Albaraka Türk İştirak Bankası
Kuveyt Türk İştirak Bankası
Türkiye Finans İştirak Bankası
Vakıf İştirak Bankası
Ziraat İştirak Bankası

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.