Artırım şampiyonu patates! Bir yıl içinde yüzde 342 artış

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) fiyat değişimlerini izlediği marketlerde besin hususlarına son bir yıl içerisinde yüzde 340’ları aşan artırımlar geldi.

Bu eserler ortasında en çok artırım ise patatese geldi. Patatesin kilosu geçen yılın nisan ayında 1 lira 90 kuruş iken bu yılın nisan ayında 8 lira 40 kuruştan satıldı.

Bu sayı patatesin fiyatında bir yıl içerisinde yüzde 342.1 oranında artış yaşandığı manasına geliyor.

2 LİRADAN 8 BUÇUK LİRAYA

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine nazaran, TÜİK dataları üzerinden yapılan hesaplamalara nazaran, halkı besinden mahrum bırakan acımasız artırımların liste başında patates bulunuyor.

TÜİK’in fiyat aldığı marketlerde 1 kilogram patatesin fiyatı geçen yılın nisan ayında 1 lira 90 kuruştu. Bu yılın nisan ayında da yeniden birebir marketlere giden TÜİK, 1 kilogram patatesin fiyatının 8 lira 40 kuruşa satıldığını tespit etti.

Patates birçok markette çok daha yüksek fiyatlara satılmasına karşın TÜİK’in marketlerinde bile bir yıllık artış oranı yüzde 342.1 olarak hesaplandı. TÜİK hesaplarıyla yıl başından bu yana patates fiyatlarına da yüzde 66.3 oranında artırım geldi.

PATATESİ PATLICAN, KIVIRCIK VE SOĞAN TAKİP ETTİ

Patlıcanın fiyatı ise geçen yıl nisan ayında 5.78 lira iken TÜİK’in fiyat aldığı marketlerde bu yılın nisan ayında bu sayı 8.4 lira olarak bir yıl içerisinde yüzde 267 zamlandı.

Kıvırcık yüzde 221.5, Soğan ise yüzde 173.8 oranında zamlandı.

AYÇİÇEK YAĞINA YÜZDE 93.5 ARTIRIM

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle fiyatında büyük bir patlama yaşanan ve tedarikine ait tartışmalar yaşanan Ayçiçek yağı ise geçen yıl 17.93 liraya satılırken bu yıl 34.69 liraya satıldı.

Böylelikle ayçiçek yağı bir yıl içerisinde yüzde 93.5 oranında zamlanmış oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.