Arıtılmış atık sularının tekrar kullanım oranı yüzde 4,2’ye ulaştı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın arıtılmış atık su kullanımı çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor.

Yapılan stratejik çalışmaların sonucunda 2022 yılının birinci yarısı prestijiyle yıl sonu maksadı aşılarak arıtılmış atık suların yine kullanım oranının yüzde 4,2’ye ulaştığı kaydedildi.

Yıl sonu amacı ise yüzde 4 olarak açıklanmıştı.

2023’te yüzde 5’e ulaşması hedefleniyor

Açıklamada, arıtılmış atık suların tekrar kullanım oranının 2023’te yüzde 5’e, 2030 yılında ise yüzde 15’e çıkarılmasının amaçlandığı belirtildi.

Türkiye yakın gelecekte su zahmeti çeken ülkeler ortasında yer alabilir

Küresel iklim değişikliğine bağlı kuraklık, gelişen sanayi ve ziraî faaliyetlere paralel olarak ortaya çıkan çok su kullanımından ötürü yüzeysel su kaynaklarının azalması ve yer altı su rezervlerindeki düşüşler ile kirlilik oluşumu kaynaklı yaşanan sıkıntılar nedeniyle Türkiye’nin de yakın gelecekte su meşakkati çeken ülkeler ortasında yer alacağı ihtimali üzerinde duruldu.

Atık su kullanımının değeri arttı

Bu sebeplerden kaynaklı, atık su geri kazanım ve kullanım değerinin bir kat daha arttığı vurgulanan Bakanlık açıklamasında, arıtılmış atık suların, peyzaj ve ziraî sulama, endüstriyel kullanım, yer altı suyu besleme, evsel ve endüstriyel uygulamalar üzere birçok alanda tekrar kullanılabildiği tabir edildi.

Bu bağlamda yıllık yaklaşık 283 milyon metreküp arıtılmış atık suyun tekrar kullanıldığı hatırlatıldı. Ayrıyeten Oymapınar yahut Kapulukaya Barajı hacmi kadar suyun yine kullanıldığı bilgisine yer verildi.

Öncelikli gaye su kaynaklarını korumak

Ayrıca Bakanlıktan yapılan açıklamada, atık suların alternatif bir su kaynağı olarak değerlendirildiği bildirilirken Döngüsel İktisat prensipleri doğrultusunda su kullanımını azaltma, oluşan atık suları arıtarak yine kullanma ve bu sayede su kaynaklarının korunmasını sağlamanın öncelikli gayelerden olduğu açıklandı.

Arıtılmış atık su kullanımının yaygınlaşması için çalışmalar sürüyor

Öte yandan Bakanlık, Avrupa Yeşil Mutabakatı doğrultusunda, pak üretim çalışmaları için Türkiye’deki sanayi tesislerinde tüketilen suyun azaltılması, arıtılmış atık suların kullanımının yaygınlaştırılması konusunda da faaliyetlerin sürdüğünü bildirdi.

Yaşanması beklenen su kasvetinin önüne geçilmesi amaçlanıyor

Bu çerçevede hem memleketler arası siyasetlere ahenk hem de orta ve uzun vadede yaşanması olası su kahrının önüne geçebilmek emeliyle, Bakanlıkça atık suyun tekrar kullanımı için gerçekleştirilecek arıtma proseslerinde tüketilecek gücün de teşvik çerçevesine alınmasının sağlandığı lisana getirildi.

Su kirliliğinin önlenmesi hedefleniyor

DHA’nın transferine nazaran; açıklamanın devamında Etraf Kanununun 29. Unsurunda değişiklik yapılarak atık su arıtma tesislerinde uygulanan yüzde 50 güç teşviki ölçüsü, ileri arıtma teknikleri ile arıtılmış atık suyu yine kullanan kuruluşlara, yine kullanım oranına nazaran yüzde 100’e kadar verilebileceği bildirildi.

Yapılan düzenleme ile atık su arıtma tesislerinin Etraf Kanunu ve ilgili mevzuata uygun bir formda çalıştırılması ve arıtılmış atık suların tekrar kullanımının artırılması sağlanarak hem atık su deşarjının azaltılıp su kirliliğinin önlenmesinin hem de daha az su kullanımı sonucunda su kaynaklarının ölçü olarak da korunmasının amaçlandığı tabir edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.