Almanlara kilosunu 30 TL’den satıyor

Antalya Aksu’da üretilen acur, kilogramı 30 liradan Almanya’ya ihraç ediliyor.

Antalya’nın Aksu ilçesinde yalnızca birkaç üreticinin serasında hasadına başlanan acur, kilogramı 30 liradan Almanya’ya ihraç ediliyor.

Üretici Himmet Döner, 3 dekar alanda ürettiği acurları Almanya’ya ihraç ediyor. Döner, birinci hasatta dekar başına 100 kilogram eser elde ettiğini ve kilosunu 30 TL’den sattığını söyledi.

FETTAHLI KÖYÜNDEN ALMANYA’YA

Aksu ilçesi Fettahlı Mahallesi’nde 3 dekar alanda acur üretimi yapan ve birinci hasatta dekardan 100 kilogram eser elde ettiklerini belirten üretici Himmet Döner, “Hasat yeni başladı. Birinci hasatta dekardan 100 kilogram eser alıyoruz. Daha sonra dekar başına 200- 300 kilogram kadar eser alabileceğiz. Temmuz ayına kadar hasadımız devam eder” dedi.

Eserlerini ihracat firmalarına verdiklerini kaydeden üretici Himmet Döner, “Yurt içi satışlarımız var lakin yüklü olarak yurt dışına gidiyor. Almanya’ya gidiyor. Acurun ihracat satış fiyatları 25-30 TL civarında. Biz acuru köyümüzde üretiyoruz, Almanya’ya gönderiyoruz” formunda konuştu.

‘YERLİ TOHUMDAN ÜRETİM’

Tohum firmalarına da seslenen üretici Himmet Döner, “Bu tohumlar yerli tohum. Hibrit tohum olsa randıman çok daha yüksek olur. Geliştirilmiş tohum olursa çok daha randıman alabiliriz. Benim bildiğim kadarıyla acurda hibrit tohum yok. Tohum firmalarına sesleniyorum bu eserin tohumunu geliştirirlerse çok âlâ olur. Biz de daha kaliteli daha verimli eser alırız. Çok daha fazla ihraç ederiz. Daha çok satış yaparız” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.