Alkole bir artırım daha

Bazı alkollü içkilere artırım geldi. Bir içki kümesine ilişkin şarap bazlı içecekler ve birtakım kokteyllerin fiyatları yüzde 40 oranında arttı.

Türkiye Monopol Bayiler Platformu Lideri Özgür Aybaş, birtakım alkollü içeceklere artırım geldiğini açıkladı. Buna nazaran birtakım şarap bazlı içecekler ve kokteyller yüzde 40 oranında zamlandı.

Aybaş, Twitter üzerinden yaptığı duyuruda şarap bazlı içeceklerin ve birtakım kokteyllerin zamlandığını belirtti. Aybaş paylaşımında “Şarap bazlı içecekler 50 TL oldu” dedi.

YÜZDE 40 ZAM

Aybaş’ın paylaştığı fiyat listesine nazaran şarap bazlı içecekler 35 TL’den 50 TL’ye çıkarken, diğer bir kokteyl markasına ilişkin alkollü içeceklerin fiyatı ise 127,5 TL’den 180 TL’ye yükseldi.

Mayıs ayının sonunda çıkan Cumhurbaşkanı kararına nazaran aralık ayı sonuna kadar sigara, alkollü içkiler ve içeceklerden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) taban maktu meblağları değiştirilmiş, bu da alkole büyük artırım olarak yansımıştı.

SİGARA DA ZAMLANMIŞTI

Ayrıca geçtiğimiz hafta da sigaraya artırım gelmiş ve mayısta yapılan artırımla birlikte, en ucuz sigara 25,50 TL’ye çıkmıştı. Son artırımla birlikte, en ucuz sigara 27,5 TL’ye, en kıymetli sigara ise 48 TL’ye çıkmış oldu.

Alkolün ve sigaranın enflasyon sepetinde yüzde 5 civarında bir tartısı bulunuyor. Ayrıyeten bu eserlerin vergi yükü de epey fazla. Münasebetiyle alkol ve sigara fiyatlarındaki artış enflasyon oranına direkt yansıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.